Kryesore

Botërori 2022/ Shqipëria në grup me Anglinë dhe Poloninë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:02 - 07/12/20 |
mapo.al

Shqipëria dhe Kosova kanë mësuar rivalët në kualifikueset e Botërorit 2022, që do të zhvillohet në Katar. Një Botëror historik, që do të zhvillohet në dimër (hera e parë)


Kuqezinjtë, të pozicionuar në vazon e katërt, pas hedhjes së goglave mësuan se do jenë në grupin I , kundër ekipeve si Anglia, Polonia, Hungaria, Andorra dhe San Marino.


Dardanët, ndërkohë, që ishin pjesë e vazos së pestë, do të garojnë në Grupin B përballë kombëtareve si Spanja, Suedia, Greqia dhe Gjeorgjia.


Eliminatoret do të nisin më 24 mars të vitit të ardhshëm dhe do të mbyllen më 16 nëntor 2021.Formula – Dhjetë ekipet e renditura në vendet e para në grupe sigurojnë direkt kualifikimin në Kupën e Botës 2020 që zhvillohet në Katar, ndërsa vendet e dyta shkojnë në play-off.

Me to bashkohen edhe dy ekipet e renditura më mirë në Nations League, për të luftuar për tre vende të tjera në Botëror.

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas