Aktualitet

Brenda qelive të Hagës, dhomat e burgut ku mbahen Hashim Thaçi, Kadri Veseli dhe ish-drejtuesit e UÇK


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:30 - 01/12/20 |
mapo.al

Gjykata Speciale publikoi akuzat ndaj ish-Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, dhe ish-komandantëve të UÇK, të cilët ndodhen në burg prej javësh, në pritje të nisjes së gjykimit. Burg ku ata po mbahen gjendet jashtë Hagës, në periferi, më saktësisht në Haaglanden të Scheveningen.


Haaglanden ështe një burg unik në Holandë. Ai është i vetmi që ka një qendër kujdesi ku të paraburgosurit që kanë nevojë për kujdes mbahen 24 orë në ditë.
Ky mund të jetë kujdes fizik, por edhe psikologjik. Ose një kombinim i të dyjave. Burgu mund të strehojë rreth 200 të arrestuar.


Të paraburgosurve u lejohet qasja ditore në ajër të pastër dhe ushtrime fizike, si dhe mundësia për të marrë pjesë në aktivitete të tjera të përshtatshme. Atyre u lejohet të lexojnë dhe shkruajnë materiale dhe kanë qasje në një bibliotekë që përmban libra, revista dhe gazeta në gjuhët e tyre amtare. Të burgosurit mund të luajnë shah, futboll, dhe lojëra tjera…

Lexo edhe :  Albin Kurti pro hapjes së arkivave të UÇK-së: S’kemi çfarë fshehim


Përveç kësaj, të burogsurit kanë mundësi të përdorin programe radio dhe televizive, të marrin pjesë në shërbimet fetare ose shpirtërore të disponueshme, qe do te thote se ata edhe mund te falen…<
>
Qelitë e Hagës
b5 b6 b4 b1 b7 b8 b9 b b2 b10
1
Etiketa: , , , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas