KMR

Brenda ‘shtëpive’ të kriminelëve më të rrezikshëm… jeta në qelitë e burgjeve nëpër botë

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:54 - 17/07/18 |
mapo.al

Gjithnjë e më shumë njerëz janë prapa hekurave. Mendohet se mbi 10 milionë persona janë duke u mbajtur në burgje në mbarë botën, si të paraburgosur ose si të dënuar.


Në krahasim me vitin 2000, numri i përgjithshëm i grave që janë në burg është rritur me rreth 50%, ndërsa popullsia e meshkujve në burgje është rritur me rreth 18%.


Por, normat e popullsisë së burgjeve ndryshon shumë në të gjithë globin.


Për shembull, Shtetet e Bashkuara kanë 698 të burgosur për çdo 100,000 qytetarë, ndërsa Danimarka ka 61.


Një i burgosur në një vend mund të ketë qasje në instrumente muzikore dhe video-lojra, ndërsa në një tjetër mund të vuajë për letër higjienike.

Më poshtë do ju tregojmë se si vende të ndryshme i trajtojnë të burgosurit e tyre.

 

 


Etiketa: , , , ,

Pas