Aktualitet

Britani/ Prodhimi i kanabisit në ish-klubin e natës ‘me vlerë 1 milion paund’














Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 22:37 - 17/10/20 |
mapo.al

Një fabrikë kanabisi me tre kate është zbuluar në një ish-klub nate, me të korrat që thuhet se kanë një vlerë prej më shumë se 1 milion £ me çmimin e rrugës.






Agjencia Kombëtare Britanike e Krimit (NCA) tha se oficerët e saj gjetën rreth 1.000 bimë në lokalet e Coventry, një nga transportimet më të mëdha që kishte parë ndonjëherë.


Rritja dhe ujitja e zbuluar në pronën e Trinity Street u përshkruan si të sofistikuara.





Tre burra janë akuzuar për shkelje të drogës pas bastisjes së NCA.



Oficerëve iu desh të shkelmonin disa dyer të përforcuara për të hyrë në impiantet gjatë operacionit të së enjtes në vendin e paemëruar në qendër të qytetit, në të cilën u gjetën gjithashtu pajisje për rritje me vlerë rreth 150,000.



‘E rëndësishme dhe e sofistikuar’

Komandanti i degës së NCA, Adam Warnock tha se kapja e drogës do të dëmtonte fitimin e krimit të organizuar i cili përfitoi nga rritja në shkallë të gjerë e drogës.

Lexo edhe :  I zbuluan 2,2 kg kanabis, arrestohet 1 person, në kërkim 29-vjeçari nga Fieri

“Madhësia e fabrikës së kanabisit ishte e konsiderueshme dhe e sofistikuar, e përhapur në tre kate të një ndërtese të madhe,” tha ai.

“Është sigurisht një nga ambjentet e rritjes më të mëdha të zbuluara ndonjëherë nga NCA në Britani.”

Z. Warnock shtoi se hetimet po vazhdonin.

NCA tha se dy burra, të moshës 24 dhe 31 vjeç, ishin akuzuar për prodhimin e një droge të klasit B dhe u paraqitën para gjyqtarëve të premten.

Një burrë i tretë, 28 vjeç, i akuzuar për të njëjtën vepër, ishte subjekt i një seance ekstradimi, shtoi NCA.

Policia e West Midlands asistoi në operacion, duke përdorur dronë për të ndihmuar në ndalimin e dy të dyshuarve./BBC/

Përshtati: Mapo.al 

1


Etiketa: , , ,

Pas