Aktualitet

Britania shënon shifrën më të lartë të viktimave nga Covidi që prej 21 prillit
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:47 - 07/01/21 |
mapo.al

Britania e Madhe ka regjistruar, në një periudhë kohore prej 24 orësh, numrin më të lartë të rasteve fatale nga Covid-19 që nga 21 prilli.Autoritetet e Shëndetit në vend bënë të ditur se 1,162 persona të tjerë kanë humbur jetën brenda 28 ditëve pasi kanë rezultuar pozitivë për virusin, që nga e enjtja.


Ky është bilanci më i lartë ditor i raportuar që nga 21 prilli kur u regjistruan 1,224 viktima. Shifrat e reja e çojnë totalin e viktimave në vend në 78,508.Shifrat vijojnë të  ndikohen nga një vonesë në publikimin e të dhënave të fundit dhe do të përmbajnë disa vdekje që ndodhën gjatë periudhës së Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri, të cilat sapo janë raportuar.Shifrat e ndara të publikuara nga agjencitë e statistikave të Britanisë për vdekjet ku Covid-19 është përmendur në certifikatën e vdekjes, së bashku me të dhëna shtesë për vdekjet që kanë ndodhur ditët e fundit, tregojnë se deri më tani janë regjistruar  94,000 vdekje që përfshijnë Covid-19 në vend.

Lexo edhe :  Lëviznin pa maskë, policia gjobit 923 qytetarë për 48 orë (VIDEO)

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar njoftoi po ashtu se që nga ora 9 e mëngjesit të së enjtes, u konfirmuan edhe 52,618 raste pozitive nga laboratori i koronavirusit në vend.

Shifrat e reja e çojnë numrin e të infektuarve në Britaninë e Madhe në  2,889,419.

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas