Aktualitet

Çdo ditë 50 denoncime për vjedhjen e WhatsApp, hacker-at rusë dhe amerikanë

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:12 - 10/02/21 |
mapo.al

Një ditë më parë, Policia e Shtetit, përmes Njësisë së krimit kibernetik, i bëri thirrje qytetarëve që të tregohen të kujdesshëm pasi në rrjet po vidhet WhatsApp-i nga hacker-at.Pranë Njësisë C të krimit kibernetik, vijojnë të mbërrijnë denoncime lidhur me vjedhjet e të dhënave personale nëpërmjet aplikacionit më të përdorur në botë.


Burime nga ky sektor bëjnë me dije se çdo ditë denoncohen nga 50 raste për përvetësimin e të dhënave.
Dyshimet e këtij sektori janë se personat që kanë krijuar këtë skemë janë shtetas rus dhe amerikanë.Ata kërkojnë një kod 6 shifror që mbërrin në numrin e telefonit ndërsa më pas hyjnë tek llogaria personale.Mesazhi që iu mbërrin në telefon

Për këtë arsye policia të hënën apeloi qytetarët të kenë kujdes pasi situata është serioze. Paralajmërimi ishte i qartë, kodin që iu mbërrin në telefon mos ia ktheni pas dërguesit.

41,943


Etiketa: ,

Pas