Aktualitet

Çdo fillim viti shkollor është një ditë shprese


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:32 - 27/09/21 |
Agron Gjekmarkaj

Sot ndonëse pakuptimisht vonë është dita e parë e shkolles, moment ky që e perjetojnë me emocion e gezim femijët, adoloshentet dhe prinderit ! Urimet janë të shumta për suksese e mbaresi, endrrat po kaq ! …Dhe dritë e diturisë perpara do të na shpjerë…!


Një shoqeri që nuk ënderron dhe nuk lufton që ato të bëhen realitet bie në mungesë shprese dhe stanjacion! Femijet janë luftetaret më të paepur për ti shumfishuar ëndrrat dhe prinderit janë ata që duhet tu krijojnë konturet e një shoqërie sa më të drejtë, sa më demokratike, sa më në mirqënie që ata ti prekin ato!


Shkolla është kantieri ku nis çdo gjë! Ajo të jep instrumentet për të krijuar raportet e duhura me jeten ! Por sot Shqiperia e nis vitin e ri shkollor në kaos dhe amulli në kushtet e pandemisë ! Pa asnjë siguri shendetesore për femijet dhe mesuesit të cileve prej vitesh nuk ju shtohet rroga dhe nuk ju çmohet puna!Analfabetizmi funksional po kap nivele të frigshme. Shumë shkolla mbyllen se femijet ikin bashkë me familjet në emigrim, gjëndja e tyre fizike shpesh është katastrofike! Në shkollat publike prej gati dy vitesh bëhen vetem dy ore mesim në ditë! Si mund të asimilosh programin dhe të nxesh në një kohë kaq të shkurter !
Jemi perballë një shakaje tragjike. Investimi në teknologji është në nivele që nuk i pergjigjen askund nevojave të kohes. Buxheti për arsimin është tejet i ulet! Vemendja ndaj arsimit ka rënë është shtuar vetem propaganda! Siç është shkolla sot do të jetë Shqiperia neser! Qeveria që vjedh zgjedhjet dhe kryen masaker zgjedhore nuk është e interesuar që Shqiperia të ndryshojë!

Ajo kërkon qytetarë të nënshtruar dhe një shkollë që e kultivon nënshtrimin ! Ajo u ofron femijeve si model vjedhjen e votes dhe pushtetin e të forteve, sublimitetin e injorances dhe perbuzjen ndaj dijes, ajo ofron servilizmin dhe lotet si cv-ja më e mirë per karriere!

Ajo nuk ofron për model Skenderbeun e vertete por ata që shefin e quajnë Skenderbe ! Qeveria e Edi Rames është armike e dijes sepse ajo i shkurton jeten asaj ! Ky ekzekutiv të ofron çmimin e çdo gjëje dhe vleren e asgjëje, të ofron “Kurbanin” manifestin e “Rilindjes” aktuale si vlere maksimale dhe Rilindjen e vertete si vlere minimale !

Sot në Shqiperi me perkrahje politike dudumi bëhet Pasha dhe Pashai të merr çdo gjë edhe tenderin për shkollen e re që perfundon si kotec! Kjo qeveri nipave të Kastriotit ju ofron nënshtrimin ndaj atyre që kanë bërë krime ndaj kombit shqiptar duke braktisur Kosoven në sfidat e saj historike!

Po kaq ju ofron korrupsionin në vend të punes! Çdo fillim viti shkollor është një ditë shprese ! Mesuesit ndonëse të lënë në harrese e viktima të një “sistemi” që vajiset në zyrat e PS do ju mesojnë femijeve kushtrimin e e Fishtes ” mallkue kjoftë njaj bir shqiptari që ket giuhë të perenisë trashigim që na la i pari, trashegim s’ja len aj fmisë”, po ka kaq himnin kombetar me pohimin ” që kombe shuhen për mbi dhe, por Shqiperia do të rrojë, për të, për të, luftojmë ne” !

Të dashur femijë dhe adaloshentë, “asgje nuk është më besnik sesa një liber” ! Lexoni sa më shumë dhe keshtu do ti mbeteni besnik ndergjegjes suaj, dinjitetit, endrrave tuaja dhe sigurisht vendit tonë të dashur Shqiperisë së ciles nuk do ti mohohet ndryshimi për shumë gjatë!

4


Etiketa:

Pas