Kryesore

Ceka: Dhe një mandat t’i japim Ramës, do vishemi të gjithë me poture

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 20:49 - 14/08/19 |
mapo.al

Politikani dhe arkeologu i njohur, Neritan Ceka, në një intervistë për gazetën Mapo, thekson se trashëgimia kulturore në Shqipëri është në rrezik. Sipas tij, kryeministri Edi Rama po i imponon vendit gustot e tij të mërzitshme.


“Rama nuk është gjë tjetër veçse një restaurator i regjimit që u përmbys. Por, ky është një restaurim me tender. Ky ka bërë një kombinim të sistemit komunist me atë otoman. Ka kthyer gjithë djemtë, vajzat dhe nipërit e mbesat e byrosë politike dhe komitetit qendror e sekretarëve të partisë. Ky është establishmenti politik që ka sjellë Rama. Dhe e dyta spahitë. Secili ka marrë nga një copë, njëri merr rrugët, tjetri transportin, tjetri misrin, tjetri specin djegës e me radhë, janë qindra spahi që varen direkt nga Rama”.


“Kjo ndodh dhe me monumentet e kulturës. Atë karagjozllëkun e restaurimit të memorialit të Skënderbeut e ka bërë vetë Rama. Ajo karakatinë që qëndron mbi Katedralen e Shën Kollit, ku është varrosur Skënderbeu, duhej të hiqej se është e kohës së komunizmit. E restauruan e bënë me drita. Kur komunikova me Ramën, ai tha është gustoja ime dhe guston time nuk e diskutoj. Kjo është gusto nostalgjike. Edhe një mandat po t’i japim këtij njeriu, do të vishemi të gjithë me poture dhe me bluza me karikatura. Pra, është njeriu që guston e tij të mërzitshme, si fjalimet e tij, do t’ua imponojë të gjithëve.” – thotë Ceka.


Intervistën e plotë e gjeni nesër në Gazetën Mapo.Etiketa: , , , , ,

Pas