Aktualitet

Celibashi: Procesi zgjedhor në përgjithësi i qetë, problematikat deri më tani


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:10 - 25/04/21 |
mapo.al

Kryekomisioneri Ilirjan Celibashi në një deklaratë për mediat ka bërë një përmbledhje në lidhje me procesin e deritanishëm të votimit në zgjedhjet e 25 prillit.

“Vetëm në 142 qendra votimi procesi i votimit po zhvillohet në mënyrë manuale, ndërsa në të gjithë qendrat e tjera të votimit po bëhet në mënyrë biometrike. E vërteta është se kemi pasur disa problematika, por që deri më tani në varësi të pritshmërisë sonë ka qenë e ulët % e qendrave të votimit ku nuk po zhvillohet identifikimi biometrik. Ka pasur probleme nga informacioni i operatorëve dhe nga  fakti se ka pasur dhe probleme teknike të pajisjes, në raste kur pajisja nuk e printon fletën, procesi i votimit duhet që të vijojë. Nuk ka asnjë arsye që nëse nuk funksiono printeri të mos përdoret pajisja. Kanë qenë më shumë se 5 mijë telefonata në mëngjes, të cilat kanë marrë përgjigje sqaruese në lidhje me problematikat”, ka thënë Celibashi.

Lexo edhe :  Yuri Kim monitoron numërimin: Mos shpallni fitoren, presim çfarë thotë populli

Vijon…

1

Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas