Aktualitet

Çështja e detit – Rama: Shqipëria dhe Greqia do t’i drejtohen instancave ndërkombëtare
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:41 - 20/10/20 |
mapo.al

Kryeministri Edi Rama deklaroi se Shqipëria dhe Greqia do t’i drejtohen zyrtarisht instancave ndërkombëtare, për sa i takon çështjes së detit.


Në një konferencë të përbashkët me ministrin e Jashtëm të Greqisë, Nikos Dendias, Rama tha se propaganda dhe elektorati i shpifur nuk do të ndikojnë aspak në bashkëpunimin me shtetin fqinj.


Kreu i qeverisë bëri të ditur se së bashku me ministrin grek kanë rënë dakord që pretendimi i Greqisë për të shtrirë kufijtë deri në 12 milje në detin Jon, të shqyrtohet nga instancat ndërkombëtare.“E kam shumë të qartë që të gjithë sot i kanë veshët e hapur për të dëgjuar lidhur me pushtimin e ardhshëm që Greqia do i bëjë Shqipërisë përmes detit, por nuk do të ketë pushtet. Më vjen keq që do të zhgënjehen patriotët e detit.


Lexo edhe :  Meta: Drejtësia të veprojë, kush ka përgjegjësi për të vdekurit nga tërmeti?

Kemi rënë dakord që këtë çështje ta trajtojmë në instancat ndërkombëtare. Së bashku, Shqipëria e Greqia do t’i drejtohen drejtësisë ndërkombëtare për t’i vendosur pikat mbi i në bazë të ekspertizës dhe të drejtës ndërkombëtare mbi detin”,- tha Edi Rama.


LEXO EDHE: 

Dendias: Për “Detin” do shkojmë në Hagë, ligji i luftës anakronizëm


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas