Aktualitet

Çfarë po ndodh me pasaportën e vaksinës së BE-së?


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:27 - 04/03/21 |
mapo.al

Propozimi i Komisionit Evropian për një pasaportë vaksine, i quajtur zyrtarisht “Digital Green Pass” po përballet me një betejë të ashpër që të realizohet për sezonin e verës.

Shqetësimet në lidhje me të drejtat themelore, diskriminimin, privatësinë e të dhënave, aksesin teknologjik dhe falsifikimin janë gati të bëhen pengesa për instrumentin inovativ ndërkufitar, llojet e të cilave nuk janë provuar më parë në Bashkimin Evropian.


Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen njoftoi të hënën se ekipi i saj së shpejti do të paraqesë një projekt-ligj ku do të prezantohet pasaporta e vaksinimit në të gjithë BE-në.
Një zëdhënës më vonë tha se objektivi i kalimit do të jetë lehtësimi i “lëvizjes së sigurt dhe të lirë në BE” dhe do të aplikojë për punë dhe turizëm.


Detajet konkrete të propozimit do të zbulohen më vonë dhe do të pasohen nga, të paktën, tre muaj punë teknike.


Duke pasur parasysh proceset e ndërlikuara të vendimmarrjes së BE-së, skenari më optimist për të vendosur sistemin duket të jetë në fund të qershorit ose në fillim të korrikut.

Lexo edhe :  Koronavirusi- Ulen viktimat, 179 raste të reja në 24 orët e fundit

Ajo që është zbuluar tashmë është se instrumenti i BE-së do të jetë një version më gjithëpërfshirës i pasaportës së vaksinimit shumë të diskutuar: përveç provave mbi vaksinimin, leja e gjelbër do të përfshijë gjithashtu rezultatet e testeve të mëparshme COVID-19 për ata që nuk janë injektuar dhe deklaratat mjekësore për ata që janë rikuperuar nga sëmundja (dhe supozohet se mbrohen nga antitrupa të përkohshëm).

Kalimi “do të respektojë mbrojtjen e të dhënave, sigurinë dhe privatësinë”, tha von der Leyen në njoftimin e saj të shkurtër.

Por, të gjitha këto garanci mund të mos jenë të mjaftueshme për të shuar dyshimet dhe përmbajtjen e kritikëve që argumentojnë se certifikata të tilla do të ndajnë qytetarët në mënyrë të pashmangshme në dy klasa: të vaksinuarit dhe të prekshmit.

1


Etiketa: , , ,

Share
Mbyll
CLOSE
CLOSE
Pas