Aktualitet

Champions League – Bayern kërkon kualifikimin në Paris, Chelsea për formalitet


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:02 - 13/04/21 |
mapo.al

Mbrëmjen e sotme do të mësohen 2 skuadrat e para gjysmëfinaliste të Ligës së Kampionëve për edicionin 2020-2021.

Me mjaft interes pritet dueli që luhet në “Park de Princ”, aty ku zbresin dy skuadrat finaliste të sezonit të shkuar. PSG niset e favorizuar ndaj Bayern Munchen pas fitores 3-2 në Gjermani.


Francezëve i duhet të bëjnë detyrën në shtëpi, për të menaxhuar rezultatin në sfidën e parë. Levandowski do jetë sërish mungesa e madhe e Bayern në këtë duel, teksa trajneri, Hansi Flick do të bëjë edhe pa Costën, Toliso e Gnabry.***


Përballja tjetër luhet mes Chelsea dhe Porto.

Blutë janë të favorizuar në këtë 90 minutësh, pas fitores 2-0 ndeshjen e parë. Për shkak të masave anti-COVID në Britaninë e Madhe, ky duel do zhvillohet në Spanjë, në stadiumin “Roman Sanches Pizhuan” të Sevillas.

Lexo edhe :  Champions League/ Luhet sonte gjysmëfinalja e parë Real Madrid-Chelsea

Një fushë neutrale, por që nuk pritet të ndikojë në mbarëvajtjen e sfidës. Të dy përballjet do luhen duke nisur nga ora 21:00.

Çështja e kualifikimit mbetet e hapur, edhe pse bavarezëve iu duhet të shënojnë dy gola më shumë se kundërshtari.

Ndërkaq, sot zbret në fushë edhe Çhelsea, teksa blutë e Londrës duhet të ruajnë avantazhin e marrë në ndeshjen e parë ndaj Portos ku fituan me rezultatin 0-2.

Të besuarit e trajnerit Thomas Tuchel këtë sezon po bëjnë mirë në Champions League dhe duket se Porto këtë herë nuk do të ketë fuqinë për të bërë surprizën ashtu siç ndodhi herën e kaluar kur eliminuan Juventus.

Ndeshjet:

21:00 PSG-Bajern Mynih

21:00 Çelsi-Porto

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas