Dikur

Çoi në Amerikën e Jugut liderët nazistë, zbulohet nëndetësja ‘U-3523’. Ja ku ishte mbytur…
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:26 - 18/04/18 |
mapo.al

Një nëndetëse gjermane që thuhej se ka larguar lidershipin nazist pas disfatës për në Amerikën e Jugut, është zbuluar pas 73 vjetësh.


“U-3523” ishte një nga nëndetëset e Hitlerit të tipit XXI, një dizajn i ri dhe i avancuar për kohën, por që erdhi vonë për të ndaluar fitoren e Aleancës.


Ajo ishte klasi i parë i anijeve “U”, e projektuar për të lundruar për një kohë të gjatë në ujëra dhe që u jepte mundësinë të lundronin pa u ndalur në Amerikën e Jugut.


“U-3523” mendohet se u mbyt nga sulmi britanik i “Liberator B24” më 6 maj 1945, por pamundësia për të gjetur rrënojat, kishte sjellë dyshime se ajo mund të kishte ikur.


Por mbetjet e saj tashmë janë gjetur disa milje në veri të Skagen, qyteti më verior i Danimarkës dhe rreth 9 milje larg vendit ku ishte raportuar nga bombarduesit britanik.


Muzeu i Luftës së Detit në Danimarkë i cili gjeti nëndetësen, thotë se nuk ka prova se ajo po largohej me liderë nazistë apo të jetë plaçkitur.

Pas luftës pati zëra se disa liderë nazistë u larguan me nëndetëse “U” dhe morën me vete dhe floririn nazist, dhe flitej për “U-3523”.

<
>
4B3FCD6D00000578-5625619-image-a-102_1523974201377 461st_Bombardment_Group_-_B-24_Liberator 201403173 1063603964 1063603987 u352 U-3523-696584 U-Boot-Wrack-aus-NS-Zeit-gefunden_ArtikelQuer Nq12.ilustracna_snimka picture-1-93


Etiketa: , , ,

Pas