Arkiva 2

Çokollata me bajame


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:19 - 05/02/12 |
mapo.al

Ëmbëlsirë


E thjeshtë dhe e shpejtë


 Koha e përgatijes: 45 minuta
Përvërësit për 4 persona:çokollatë fondente,

bajame

lajthi

fistiqe

rrush të thatë

 

Procedura:

Lini të zbuten frutat e thata në një enë me liker (p.sh disaronno). Pritini në copa. Pas gjysmë ore hiquni lëngun dhe vendosini me bajamet, lajthitë dhe fistiqet. shkrini  2/3 e çokollatës  ngadalë ngadalë duke e përzierë. Kur të ketë shkrirë, hiqeni nga zjarri dhe vazhdoni ta përzieni sa të shkrijë plotësisht. Hidheni mbi frutat e thata. Bëni me dorë forma dhe vendosini mbi një letër furre. Pas ca janë gati për t’u ngrënë!

 

Sekrete: Sasitë vendosini me sy. 

1


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas