Aktualitet

COVID-19, a duhen dezinfektuar ushqimet pasi t’i blejmë në supermarket?


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:56 - 20/03/20 |
mapo.al

Koronavirusi ka vënë në alarm të gjithë botën. Jo vetëm për numrin e viktimave dhe të të infektuarve që po rritet dita ditës, por edhe në mënnyrën e jetesës.


Mes masave drastike nga shumë shtete, izolimi dhe mbyllja e kufijve, shqetësues është edhe fakti nëse a mund të transmetohet ky virus nëpërmjet ushqimeve.


A duhen dezinfektuar ushqimet pasi t’i blejmë në supermarket, konkretisht frutat dhe perimet?Ekspertët kanë deklaruar për CNN se frutat dhe perimet është mirë që të pastrohen dhe të lahen me ujin e rrjedhshëm që kemi në shtëpi.
Por para kësaj, është shumë e rëndësishme është që ne të dezinfektojmë duart dhe t’I lajmë sa më shpesh ato përpara se të prekim fruta, perimet apo diçka tjetër.

Lexo edhe :  Shëndeti i veshkave nis në tryezë – Cilat janë ushqimet më të mira


Sipas tyre Covid-19 është një sëmundje respiratore që merret nëpërmjet rrugëve aspiratore, pra që të jemi të kujdesshëm dhe të mos bëhemi shkaktarë të përhapjes së virusit, duhet bërë rregullisht dezifentikimi i duarve dhe larja e tyre me sapun.

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas