Aktualitet

COVID-19/ Franca kalon Spanjën për numrin e viktimave

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:43 - 13/05/20 |
mapo.al

Bilanci i viktimave në Francë në 24 orët e fundit nga koronavirusi u rrit me 348 humbje jete të tjera për një total prej 26,991, duke e bërë të kalojë Spanjën dhe të renditet në vendin e katërt në botë përsa i përket numri të fataliteteve, pas Shteteve të Bashkuara, Britanisë dhe Italisë.


Rritja e numrit të viktimave dhe rasteve të reja me koronavirus në Francë përkon me ditën e dytë të lehtësimeve të masave shtrënguese nga autoritetet, por presidenti Macron ka bërë me dije se nëse situata përkeqësohet atëherë do të aktivizohet mekanizmi i frenimit dhe shtrëngimet do të rikthehen sërish


Të martën, Shtetet e Bashkuara arritën në shifrat e 80,606 viktimave, Britania 32,065 dhe Italia 30,911 si pasojë e pandemisë që ka goditur rëndë gjithë botën.
Etiketa: , ,

Pas