Aktualitet

Covid-19/ Goditja në financat e Vatikanit, a do “falimentojë” Selia e Shenjtë?

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:35 - 16/05/20 |
mapo.al

Pandemia e koronavirusit ka goditur rëndë edhe Vatikanin financiarisht, i cili, i privuar nga dhurimet dhe të ardhurat nga muzeu, po fundoset “në të kuq”.


Parashikimet optimiste thonë se të ardhurat e Selisë së Shenjtë do të bien rëndshëm këtë vit, dhe ato pesimiste shkojnë deri në 45 përqind.


Pandemia ka shkaktuar shkatërrim në financat e Vatikanit, duke detyruar qytetin-shtet të arrijë thellë në rezerva dhe të prezantojë një nga masat më të rrepta të kontrollit të kostos, përfshirë ndalimin e udhëtimit dhe mbajtjen e ngjarjeve madhore.


“Ne sigurisht kemi vite shumë të vështira para”, parashikon Antonio Guerrero Alves, i cili mori përsipër drejtimin e Sekretariatit të ekonomisë së Selisë së Shenjtë në Janar.


Dy buxhete të Selisë së Shenjtë

Kisha Katolike Romake ka dy buxhete. Një i referohet Selisë së Shenjtë, “qeverisë” së Kishës Katolike, e cila njihet në të drejtën ndërkombëtare si një entitet sovran.

Ai përfshin administratën qendrore dhe ambasadat, të cilat mbajnë marrëdhënie diplomatike në më shumë se 180 vende.

Ai fiton të ardhura nga pasuritë e patundshme, investimet dhe dhurimet, siç është mbledhja e bamirësisë vjetore në fund të qershorit, e njohur si “Monedha e Pjetrit”.

Në festën e shenjtorëve Pjetër dhe Palit më 29 qershor, kjo bamirësi mblidhet në të gjithë botën, dhe është çështje solidariteti fetar me Papën, në mënyrë që ai të mund të kryejë detyra të rregullta, por edhe për punën e tij, veçanërisht për shkak të konflikteve të luftës ose katastrofave natyrore.

Një bamirësi e tillë vërtet i përket antikës, por edhe thelbit të thellë të Kishës, nga e cila nuk mund ta heqë dorë.

“Monedha e Pjetrit”, e cila mbledh dhjetëra miliona dollarë çdo vit, është zhvendosur në 4 Tetor të këtij viti për shkak të pandemisë. Shumica e kontributeve vijnë nga Shtetet e Bashkuara, e ndjekur nga Gjermania dhe Italia.

Buxheti i dytë i referohet qytetit të Vatikanit, një qytet-qytet i rrethuar nga Roma, i cili rrjedh të ardhura kryesore nga Muzetë e Vatikanit, të cilat shfaqin disa nga veprat më të rëndësishme të artit në botë.

Guerrero: Falimentimi nuk kërcënohet akoma

Me pandeminë, gjithçka ka shkuar keq dhe vlerësohet se rënia totale e të ardhurave për Selinë e Shenjtë dhe Shtetin e Vatikanit do të jetë deri në 25 milion euro.

Antonio Guerrero Alves

“Tani për tani, Vatikani nuk kërcënohet akoma me falimentim dhe nuk duhet të krahasohet me një kompani që duhet të fitojë”, tha Guerrero, duke shtuar se parashikimet e rënies së të ardhurave variojnë midis një “optimiste” 25 përqind dhe një “pesimiste” 45 përqind.

Ai kujton se Selia e Shenjtë nuk mund, si të gjitha shtetet e tjera, të marrë hua ose të rrisë taksat. Pandemia ka ulur në mënyrë drastike fluksin e parave nga muzetë, të cilat u vizituan nga afër shtatë milion njerëz vitin e kaluar.

Muzetë e Vatikanit mbledhin afërsisht 90 milion euro në vit, por tani janë mbyllur që nga 8 marsi dhe mund të hapen në fund të majit.

Kjo, thekson Guerrero, është një humbje gati tre-mujore e të ardhurave. Megjithatë, megjithëse të detyruar të shtrëngojnë rripat e tyre, Selia e Shenjtë dhe Vatikani mbajtën të gjitha vendet e punës dhe pagat për 5,000 bashkëpunëtorët e tyre.

Por kryepeshkopi Konrad Krajewski, një drejtues papal, në fillim të prillit u bëri thirrje 250 anëtarëve të Curia Romake të dhuronin gjysmën e pagave të tyre për të ndihmuar njerëzit që vuajnë nga pandemia.

Javët e fundit, Papa ka dhuruar respiratorë në spitalet në Itali, Siri, Izrael dhe Gaza dhe ka lënë 750,000 euro në një fond solidariteti për vendet e varfra.

“Më modest se një universitet amerikan”

Por mbetet misterioz fakti që Selia e Shenjtë publikoi për herë të fundit llogaritë e saj për vitin 2015, kur u regjistrua një deficit prej 12.4 milion euro, ndërsa Shteti i qytetit të Vatikanit gjeneroi të ardhura afër 60 milion euro.

Guerrero thekson se të ardhurat e Selisë së Shenjtë, janë realisht “më modeste se një universitet amerikan”.

Në katër vitet e fundit, të ardhurat kanë qenë rreth 270 milion euro, kryesisht nga dhurimet, qiratë e pasurive të patundshme, investimet dhe turizmi.

Shpenzimet mesatarisht ishin 320 milion euro, nga të cilat 45 përqind ishin për kostot e personelit.

Teprica nga buxheti i qytetit të Vatikanit, si dhe kontributet nga besimtarët dhe një pjesë e fitimeve të Bankës Vatikan, janë përdorur për vite me rradhë për të mbyllur vrimën e buxhetit të Selisë së Shenjtë.

./Americaneye.al/


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas