Aktualitet

Covid-19/ Kosova lehtëson masat, nga nesër qytetarët mund të lëvizin 3 orë

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:05 - 03/05/20 |
mapo.al

Nga nesër (4 Maj) masat për parandalim të përhapjes së pandemisë do të ndryshojnë në Kosovë. Kjo pasi numri i rasteve të reja me koronavirus në vend ka shënuar rënie, ndërsa janë regjistruar numër më i madh i të shëruarve.


Faza e parë do të nisë nga data 4 Maj deri më 18 Maj. Gjatë kësaj periudhe do të zgjerohet orari i lëvizjes së qytetarëve nga 1.5 në 3 orë në dy orare, paradite dhe pasdite.


Faza e dytë planifikohet nga 18 maji deri më 1 qershor, ku planifikohen të lirohen masat varësisht nga situata, ndërsa faza e tretë nis nga 2 qershori deri në vendimin e radhës.


Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia ka njoftuar se nuk do të ketë më rotacion të orarit por nga nesër qytetarët do të dalin dy herë nga 90 minuta, para dhe pasdite.


Vitia ka theksuar se qytetarët nuk duhet të relaksohen por të vazhdojnë t’i respektojnë masat e qeverisë dhe rekomandimet e Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik.


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas