Aktualitet

Covid-19 në Maldive/ Çifti i bllokuar në muajin ‘e pafund’ të mjaltit

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:57 - 23/05/20 |
mapo.al

Gjithçka filloi me një martesë në kryeqytetin e Egjiptit Kajro më 6 Mars. Tetë vjet pasi u takuan për herë të parë, 36-vjeçari Khaled dhe Peri, 35 vjeç, u martuan para miqve dhe familjeve të tyre.


Disa ditë më vonë, çifti me qendër në Dubai u nis për në Kankun, Meksikë, me një shqetësim që ishte prezent në botë; koronavirusi dukej një shqetësim i largët, pasi ende nuk ishte përhapur plotësisht në të gjithë globin.


Kështu që ndërsa çifti ishin të kujdesshëm për të shmangur vendet e mbushura me njerëz, ata thonë se “nuk prisnin kurrë” kufizimet e udhëtimit që të ndikonin në planet e tyre.


Por në kohën kur ata po ktheheshin në shtëpi në Emiratet e Bashkuara Arabe përmes Turqisë më 19 mars, shkalla e izolimit të plotë po bëhej e dukshme.


Posing in front of a temple in Mexico

“Ndërsa ishim në aeroplan kishim qasje në internet dhe pastaj filluam të merrnim mesazhe nga njerëzit” A do të keni mundësi të arrini në Dubai? Ka një ligj të ri, ata po ndalojnë shpërnguljet “, tha Peri për BBC.

Prapëseprapë, pasi ata ishin tashmë në ajër, supozuan se do të lejoheshin të udhëtonin. Por kur u përpoqën të hipnin në fluturimin e tyre lidhës në Stamboll, atyre iu thanë që nuk mund të hipnin.

Rregullat e reja kishin hyrë në fuqi në atë kohë që u nisën nga Meksika. Çifti u la i bllokuar në aeroport për dy ditë. Kufizimet në Turqi do të thoshin se nuk lejoheshin të largoheshin dhe të hynin në qytet.

Ndërsa, pa një biletë avioni të vlefshme, ata munduan të blinin tualetin dhe rrobat, madje nuk lejoheshin të merrnin në dorë as bagazhet e tyre.

Khalid poses in front of departure boards

Në pamundësi për të hyrë në Emiratet e Bashkuara Arabe, dhe me fluturimet për në Egjipt të pezulluara, atyre u duhej një plan.

Ne vendosëm të lundrojmë në Google dhe të kontrollojmë të gjitha vendet që lejonin Egjiptianët pa vizë, dhe pastaj të kontrollojmë nëse ata kishin fluturime,” tha Peri. Duket se ata kishin vetëm një mundësi: Maldivet.

Një grup ishujsh me rërë të pastër e të bardhë dhe me ujë bruz në Oqeanin Indian, Maldivet është i njohur si një nga vendet më të bukura në botë. Khaled dhe Peri kishin menduar madje të shkonin atje për në muajin e tyre të mjaltit në vend të Meksikës.

Sidoqoftë, me këtë rast nuk ishte perspektiva e plazheve dhe mundësive të zhurmshme që e ngacmuan më shumë çiftin.

Khalid poses for a selfie with resort staff

“Mbaj mend që në atë moment u lejuam përmes emigracionit,” kujtoi Peri. “Ne shikuam njëri-tjetrin dhe ishim shumë të lumtur që të paktën do të flinim në një shtrat në krahasim me vendet e aeroportit !”

Khaled, një inxhinier i telekomunikacionit, tha, duke qeshur: “Ne ishim aq të lumtur që pamë bagazhet“.

Por pasi të ishte zgjidhur stresi i menjëhershëm për të gjetur një vend për të qëndruar, sfidat e reja u ngritën atyre.

“Ne filluam të kuptojmë se ekziston një barrë e madhe financiare, po vendet tona të punës – ne nuk do të ishim në gjendje t’i kryenim ato mirë. Ne nuk i paketuam laptopët“, tha Peri, e cila punon në media. “Kur jeni në muajin e mjaltit nuk prisni të punoni shumë.”

Khalid in the Maldives

Kur arritën në vendpushimin e tyre në ishull, çifti kuptoi se ata ishin vetëm një pjesë e vogël e të ftuarve, shumica e të cilëve prisnin fluturime në shtëpi.

Ndërsa të tjerët u larguan, hoteli u mbyll, dhe çifti u zhvendos në një ishull tjetër, ku ndodhi e njëjta gjë.

Ata e kanë kaluar muajin e fundit në një strukturë të veçantë izolimi të ngritur nga qeveria Maldiviane në një vendpushim në ishullin Olhuveli./BBC/

/Përktheu: Mapo.al/


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas