Bota

COVID-19/ OBSH pezullon përkohësisht testimin e hidroksilklorinës

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 08:49 - 26/05/20 |
mapo.al

Organizata Botërore e Shëndetit do të pezullojë përkohësisht testimin e hidroksilklorinës në një studim të katër opsioneve që mund të përdoreshin për trajtimin e COVID-19, njoftoi OBSH të hënën në një konferencë për shtyp.


Ilaçi është pjesë e provës klinike ndërkombëtare “Solidariteti” i sponsorizuar nga OBSH në 17 vende, me të tjerët që shprehin interes. Shkencëtari Dr. Soumya Swaminathan shpjegoi se testimi mbikëqyret nga një bord ekspertësh dhe një monitor i pavarur për sigurinë e të dhënave.


Komiteti drejtues u mblodh gjatë fundjavës dhe vendosi në dritën e pasigurisë në lidhje me ilaçin, që ata duhet të “gabojnë në anën e kujdesit dhe të pezullojnë regjistrimin në krahun hidroksilklorik” të gjykimit, tha Dr Swaminathan.


Zyrtarët në konferencën për shtyp sqaruan se kjo është vetëm një masë e përkohshme, dhe bordi do të mblidhet përsëri në rreth dy javë për të rishikuar të dhënat.


Procesi është praktikë standarde, dhe nëse nuk gjen ndonjë rrezik përdorimi i rastit do të vazhdojë, tha Drejtori Ekzekutiv Dr. Michael Ryan.

Javën e kaluar, Presidenti Trump njoftoi se ai po merr ilaçin çdo ditë për të parandaluar ndoshta COVID-19. Në një letër, mjeku Trump tha se “përfitimi i mundshëm nga trajtimi tejkaloi rreziqet relative”.


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas