Aktualitet

Covid-19/ “Rebelët” e Anglisë kaluan natën në pub-e (Foto)

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:30 - 21/03/20 |
mapo.al

Mijëra njerëz kaluan kaluar mbrëmjen në pub-e dhe restorante në Angli një natë më parë. Boris Johnson ka urdhëruar mbylljen masive dhe izolimin, por mesa duket ende nuk ka zbatim.


Shkencëtarët lajmërojnë se “distanca shoqërore” është e nevojshme, por fotot e njerëzve ne Angli tregojnë mosbindje ndaj këtij vendimi. Autoritet të shqetësuar janë ulur për të marrë masa shtesë për mbylljen e pub-eve dhe ambienteve ku ka grumbullim masiv njerëzish.


Kryeministri Boris Johnson njoftoi mbylljet e tyre në një konferencë shtypi në Downing Street të Premten pasdite pas raporteve që shumë njerëz po injoronin një thirrje të mëparshme vullnetare për të qëndruar në shtëpi.


Nuk është e qartë se si do të zbatohen masat. Z. Johnson ka treguar se mund të bëhet përmes sistemit të licencimit, që mund të nënkuptojë se të licencuarit humbasin aftësinë e tyre për të operuar nëse shkelin kufizimet.Etiketa: ,

Pas