Bota

Covid-19/ Rreth 7 milionë të prekur në gjithë botën dhe mbi 400 mijë viktima

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 23:13 - 06/06/20 |
mapo.al

Në më pak se dy javë në mbarë botën janë shtuar më shumë se 1 milion të prekur me koronavirus. Numri i përgjithshëm i të infektuarve ka shkuar në mbi 6 milion, saktësisht 6.941,564.


Që nga fillimi i pandemisë në mbarë botën janë shënuar 400,862 viktima ndërsa betejën me Covid-19 e kanë fituar 3,401,097 persona.


SHBA vazhdon të mbetet vendi i parë në botë me numrin më të lartë të të prekurve (1,982,210), ndjekur më pas nga Brazili (658,434), Rusia (458,689), Spanja (288,390), Mbretëria e Bashkuar (284,868), Italia (234.801). 


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas