Kryesore

COVID-19/ Sa janë prekur fëmijët, të rinjtë dhe të moshuarit, dalin shifrat në Shqipëri

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:57 - 01/05/20 |
mapo.al

Instituti i Shëndetit Publik ka publikuar të dhënat se cilat janë grup-moshat më të prekura në Shqipëri nga koronavirusi.


Fëmijët 0-4 vjeç janë kategoria më pak e prekur. Nga të gjitha rastet e infektuara vetëm 1% janë fëmijë të moshës deri në 4 vjeç.


Edhe fëmijët 5-14 vjeç gjithashtu infektohen më rrallë nga koronavirusi. Në vendin tonë janë 3% e të prekurve që i përkasin kësaj grup-moshe.


Moshat 45-64 janë më të rrezikuarat në vendin tonë. 40% e rasteve të konfirmuara pozitive i përkasin kësaj moshe. Deri më sot mosha mesatare e rasteve të konfirmuara në Shqipëri, është 46.6 vjeç.Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas