Aktualitet

Covid-19/ Zvicra vendi më i sigurt në botë, Shqipëria e 88-ta


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 22:43 - 08/06/20 |
mapo.al

Ndërkohë që lufta ndaj Covid-19 nuk ka mbaruar ende, vendi më i sigurt në botë për momentin ndër 100 shtete të listuara është Zvicra, raporton revista e njohur amerikane Forbes.


Hulumtimi u bë mbi bazën e parametrave të ndryshëm; efikasitetin e futjes së karantinës, monitorimin dhe zbulimin e të infektuarve, gatishmërinë e sistemit shëndetësor dhe efikasitetin e qeverisë.


Zvicra dhe Gjermania dolën në vendin e parë dhe të dytë për shkak të qëndrueshmërisë së ekonomisë së tyre, por edhe falë marrjes në mënyrë më të kujdesshme të masave dhe qasjes në ekonomi, pa sakrifikuar shëndetin dhe sigurinë publike, tha studimi.Dhjetë vendet e para në listë janë Zvicra, Gjermania, Izraeli, Singapori, Japonia, Austria, Kina, Australia, Zelanda e Re dhe Koreja e Jugut. Shqipëria është në vendin e 88-të, edhe pse rezultatet e deklaruara në vend ishin befasuese.
Përgatitja për raste emergjente me Covid-19 e ka penalizuar vendin tonë në gjykimin ndërkombëtar duke i dhënë vetëm 59 pikë dhe vetëm 67 pikë për kujdesin shëndetësor.Nga shtetet e rajonit, Kroacia është e 36-ta në këtë listë, Mali i Zi në vendin e 42-të, Serbia e 54 dhe Bosnjë-Hercegovina në vendin e 72. Shtetet e Bashkuara renditen në numrin 58, menjëherë pas Rumanisë, dhe dy vende përpara Rusisë.

Është interesant fakti, sipas këtij studimi, se ka pasur një ndryshim të rëndësishëm në renditjen e sigurisë gjatë muajve të pandemisë.

Fillimisht, vendet që mund të reagonin shpejt ndaj krizave dhe kishin nivele të larta të gatishmërisë për emergjencë, u renditën më lart. Tani vendet me ekonomi elastike po renditen më lart.

Rajonet me rrezik më të lartë tani, sipas raportit, janë Afrika Sub-Sahariane dhe Amerika e Jugut, si dhe disa vende në Lindjen e Mesme dhe Azinë e Paqësorit.

100 vendet më të sigurta sipas Deep Knowledge Group:

 1. Zvicër
 2. Gjermani
 3. Izrael
 4. Singapor
 5. Japoni
 6. Austri
 7. Kina
 8. Australi
 9. Zelanda e Re
 10. Koreja e Jugut
 11. Emiratet e Bashkuara Arabe
 12. Kanada
 13. Hong Kong
 14. Norvegji
 15. Danimarkë
 16. Tajvan
 17. Arabia Saudite
 18. Hungari
 19. Holandë
 20. Vietnam
 21. Kuvajt
 22. Islanda
 23. Bahrein
 24. Finlanda
 25. Luksemburg
 26. Katar
 27. Lihtenshtajn
 28. Poloni
 29. Lituani
 30. Malajzi
 31. Letoni
 32. Slloveni
 33. Oman
 34. Greqi
 35. Estoni
 36. Kroaci
 37. Turqi
 38. Irlandë
 39. Gjeorgji
 40. Qipro
 41. Kili
 42. Mali i Zi
 43. Republika Çeke
 44. Malta
 45. Spanjë
 46. Portugali
 47. Tailandë
 48. Bullgari
 49. Grinlandë
 50. Meksikë
 51. Uruguai
 52. Vatikan
 53. Itali
 54. Serbi
 55. Filipine
 56. Indi
 57. Rumani
 58. SHBA
 59. Sllovaki
 60. Francë
 61. Rusi
 62. Argjentinë
 63. Bjellorusi
 64. Monako
 65. Suedi
 66. Ukrainë
 67. Gjibraltar
 68. Britani e Madhe
 69. Afrika e Jugut
 70. San Marino
 71. Kazakistan
 72. Bosnje-Hercegovina
 73. Iran
 74. Ekuador
 75. Azerbajxhan
 76. Mongoli
 77. Liban
 78. Belgjikë
 79. Andorra
 80. Ishujt Kajman
 81. Armeni
 82. Moldavia
 83. Mianmar
 84. Bangladesh
 85. Sri Lanka
 86. Egjipt
 87. Tunizi
 88. Shqipëri
 89. Jordani
 90. Panama
 91. Brazil
 92. Marok
 93. Algjeri
 94. Honduras
 95. Paraguai
 96. Peru
 97. Indonezi
 98. Kamboxhia
 99. Laos
 100. Bahamas
1


Etiketa: , , ,

Pas