Aktualitet

COVID-19/ Gjermania hap shkollat pas më shumë se 2 muajsh
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:00 - 07/05/20 |
mapo.al

Fëmijët gjermanë u rikthyen ditën e sotme në shkolla, pas ndërprerjes së saj për më shumë se dy muaj për shkak të pandemisë së shkaktuar nga virusi i ri me origjinë nga Kina.


Në shumë shkolla, si kjo e Dortmundit që kemi në foto, nxënësve në orën e parë iu mësua se si të ruajnë distancimin social dhe të zbatojnë rregullat bazë të higjienës.


Fëmijët u rreshtuan në një distancë të kërkuar nga njëri-tjetri dhe kur hynë në shkolla dezinfektuan duart me pajisjet që iu ishin vendosur në çdo ambient. Pjesa më e madhe e tyre ishte e pajisur me maska mbrojtëse.Një ditë më parë, kancelarja Merkel me liderët rajonalë ranë dakord për hapjen e shkollave dhe shumë aktiviteteve të tjera, megjithatë u parashikua se nëse do të ketë një shtim të rasteve me koronavirus do të aplikohen “frenat e emergjencës”, të cilat parashikojnë rikthimin e masave shtrënguese.

Lexo edhe :  Aksident tragjik në Gjermani - Humb jetën shqiptari dhe vajza e tij 6-muajsheEtiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas