Aktualitet

ÇUDITË E 25 PRILLIT – Mapo nesër: PD rritet deri në 100%, por rritet dhe PS me 30%


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 23:06 - 04/05/21 |
mapo.al

Gazeta MAPO ka përdorur si kampion për sjelljen e votuesve në këto zgjedhje pikërisht lagjen “5 Maji” në Elbasan, ku ndodhi ngjarja e rëndë e 21 prillit.


Sipas analizës, në 17 QV e kësaj zone PD ka pasur një rritje me më shumë se 98%, krahasuar me zgjedhjet e vitit 2017, ose nga 1583 vota, arrin shifrën e 3139 votave në këto zgjedhje.


Por, kjo nuk ka reflektuar në ulje të elektoratit të kundërshtarit, siç duhet të ndodhte në çdo logjikë zgjedhore. Përkundrazi, PS është rritur me 30%, ose nga 2895 vota, arrin të marrë 3879 vota.

Ky fenomen është vënë re më së shumti në aksin Tiranë-Durrës- Elbasan, qytete që nxjerrin rreth 64 deputetë.
 

1


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas