Aktualitet

Dalin fotot e shqiptarit Dritan Abazoviç me priftërinjtë serbë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:40 - 05/09/21 |
mapo.al

Janë publikuar pamje të Dritan Abazoviç me priftërinjtë dhe shefin e policisë së Malit të Zi duke koordinuar organizimin rreth manifestimit të ortodoksëve në Cetinje.


Protestat nga qytetarët malazezë që kërkojnë që riti të zhvendoset në një vend tjetër po vazhdojnë, ndërsa tensionet vetëm sa janë rritur.


Mali i Zi, më saktësisht qyteti i Cetinjes është duke u përballur me demonstrata ku është tentuar të ndalet shugurimi në Manastirin e Cetnijes.

Pavarësisht tentimeve për ta ndaluar, shugurimi është mbajtur në manastirin ‘Metropolitan Joanikije’.Gjatë shugurimit nga Cetinje, janë dëgjuar edhe rreshtat e këngës nacionaliste të Kishës Ortodokse Serbe: “Kur ushtria të kthehet në Kosovë”.

Kjo këngë është kënduar nga klerikët e Kishës Ortodokse Serbe në ceremoninë inauguruese në Mal të Zi.

Lexo edhe :  Shqiptarët bllokohen sërish në Han të Hotit: S’na njohin testet

LEXO EDHE: 

“Kur ushtria të kthehet në Kosovë”- Priftërinjtë serbë këndojnë në Mal të Zi/VD

1


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas