Kronika

Daltonët e Dobraçit: Si u blindua Shkodra për varrimin e Jonuz Bajrit


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:15 - 02/02/19 |
mapo.al

Safet Bajri ka fituar disa orë leje nga burgu, pasi mësohet se mori pjesë në varrimin e të atit, që ka ndërruar jetë një ditë më parë. Safet Bajri u arrestua pak muaj më parë bashkë me shumë anëtarë të tjerë të fisit Bajri, pasi dyshohen per kryerjen e disa krimeve dhe krijimin e një grupi të strukturuar kriminal. Bëhet e ditur se lejen e ka miratuar Prokuroria e Shkodrës.


“I forti” i Shkodrës, Safet Bajri, është lejuar që t’i japë lamtumirën e fundit babait të tij, që u nda nga jeta në moshën 77-vjeçareAi përfitoi lejen e veçantë për vetëm 6 orë, të cilën e kaloi nën masa të rrepta sigurie. Forca Speciale, të Rendit dhe Policia e Burgjeve e shoqëruan atë që nga Burgu 313 e deri në Dobraç, ku banon familja e tij, duke e siguruar në të njëjtën formë edhe në kthim. Për aq kohë sa Safet Bajri qëndori aty, hyrja e Shkodrës, por sidomos Dobraçi, u blindua nga forcat e Policisë për të shmangur çdo incident të mundshëm, shkruan Panorama.


Ka qenë IEPV “Jordan Misja”, i njohur si Burgu 313, që ka miratuar lejen e veçantë për të paraburgosurin Safet Bajri dhe ia ka dërguar Prokurorisë së Shkodrës. Në këtë dokument sqarohet se për rastin e Bajrit janë paraqitur dokumente që vërtetojnë fatkeqësinë që i ka ndodhur në familje.Konkretisht, atij i ka vdekur babai, shtetasi Jonuz Rustemi Bajri, ish-mundës i Vllaznisë, i cili është varrosur dje në orën 13:00 në një ceremoni në qytetin e Shkodrës, ku mori pjesë edhe djali i tij, Safet Bajri. Në dokument theksohet se për shkak të rrezikshmërisë së personit që po i miratohet leja, kërkohet marrja e masave të larta të sigurisë në bashkëpunim edhe me Policinë e Shtetit. Leja për lirimin e Safet Bajrit mban datën 31 janar 2019. Dy muaj përpara se policia shqiptare të prangoste Safet Bajrin, Gazeta e Antverpës publikonte një portret të njeriut më të rrezikshëm jo vetëm në Shkodër. Pieter Huyberechts i quan ata ‘Daltonët e Dobraçit’. Lexoni më poshtë tekstin e shkrimit.
 Njerëzit e lidhur me 40 vrasje

Daltonët e Dobraçit, kështu quhen ata, katër vëllezërit kriminelë Rustemi. Në vendin e tyre janë të lidhur me 40 vrasje, të dënuar në vendin tonë për tentativë vrasje, shfrytëzim prostitucioni, zhvatje dhe trafik kokaine. Dy nga vëllezërit tanë janë këtu në qeli. Por më i kërkuari, Safet Rustemi, arriti të largohet nga vendi ynë pasi pagoi një garanci. Kjo frustroi ndjeshëm gjykatën në Bruksel. “Ai mendon se është i paprekshëm”, thonë dy burime ligjore këtu. “Kjo është e vërtetë”.

***

“Nëse nuk paguan, do të përdhunoj vajzën 12-vjeçare”. Ky ishte kërcënimi i Safet Rustemit, 33 vjeç, kur pronari i një kafeneje në Bruksel fillimisht nuk pranoi të përkulej para mafies shqiptare. Më në fund, ai pagoi, si thuajse të gjithë në qendër të kryeqytetit. E njëjtat histori në dhjetëra kafene në Schaerbeek, Koekelberg, Molenbeek, Anderlecht dheGanshoren.

Në vjeshtën e vitit 2014, klani Rustemi mori nën kontroll botën e nëndheshme në Bruksel. Ata janë katër: Iliri, Bardhyli, Seadi dhe bosi, Safeti. Së bashku me një tjetër kushëri ata njihen edhe si Daltonët e Dobraçit, një lagje famëkeqe në qytetin verior të Shkodrës në Shqipëri. Një burim gjyqësor konfirmoi se emri i tyre lidhet me më së paku 40 vrasje.

Pa humbur shumë kohë, Daltonët u bënë të plotfuqishëm në Bruksel. Dy shqiptarë u zhdukën pa gjurmë pas një mosmarrëveshje. Pasuan edhe përplasje me armë. Klani furnizonte gjysmën e Brukselit me kokainë dhe prostituta, pronarët e kafeneve druheshin nga kërcënimet e tyre. Megjithatë drejtësia arriti t’i mposhtë pas një infiltrimi.

Këpucë me lëkurë krokodili

Prokurori Stephane Lempereur e mban mend mirë Rustemin. “Doja ta joshja jashtë dhomës duke qeshur me këpucët e tij me lëkurë krokodili. Këpucë të shëmtuara që kushtojnë mijëra euro. As nuk u tundua”.

Në janar të vitit 2017, atij i thanë se duhej të shkonte në qeli për nëntë vite pasi kishte shkelur thuajse gjysmën e kodit penal. Lempereur kërkoi arrestimin e menjëhershëm, gjykata nuk e pranoi. Arsyetimi: Rustemi ishte gjithmonë i sjellshëm. “Për shkak të frustrimit se ai nuk do të arrestohej menjëherë, nisëm një tjetër procedim penal ndaj tij”, thotë një burim gjyqësor. Nuk ishte e vështirë, pasi ai kishte importuar kile me kokainë në Holandë për vite. Në qeli ose jo, klani punonte fuqishëm.

Garancia dhe ‘fluturimi special’

Pavarësisht procedurave të kompletuara, Safet Rustemi u lejua të largohej nga burgu i Saint-Giless më 12 korrik 2017 nën disa kushte të caktuara. Sërish duke befasuar magjistratët e Brukselit. A do e paguante Rustemi garancinë prej 25 mijë eurosh? Një shaka për dikë që noton në paratë e krimit. Ishte hera e dytë që drejtësia belge e pranonte garancinë me kënaqësi. Edhe në vitin 2015 kishte ndodhur diçka e tillë.

Dy ditë më vonë, ‘krimineli ilegal’ u nis me një fluturim të posaçëm drejt Shqipërisë nga Zyra e Emigracionit. Se kishte dy padi serioze për trafik kokaine në vendin tonë, për këtë nuk u shqetësua askush. “Ndërsa Ministria e Drejtësisë vonoi nënshkrimin, Sekretari i shtetit për Emigracionin e kishte dorëzuar në Tiranë me kohë”, thotë një burim.

Kur gjykata e dënoi sërish me 8 dhe 5 vite burg si lider i një grupi kokaine, Rustemi ishte i patrazuar në plazhin e Velipojës.

I plotfuqishëm në Shkodër

22 vite burgim apo jo, kjo duket se nuk e dëmtoi gangsterin shqiptar. Për habinë e shërbimeve gjyqësore belge, më 21 dhjetor të vitit 2017 ai qëlloi një bashkëpatriot në një diskotekë në Shkodër. Dhjetëra dëshmitarë dhe pamjet e kamerave të sigurisë nuk e ndaluan dot. Kur policia u thirr dhe nisi të hetonte në diskotekë, një telefonatë e një zyrtari lokal bllokoi gjithçka.

Safet Rustemi ose i njohur si Safet Bajri, nuk duket i shqetësuar. Ai zakonisht mbretëron në Shkodër, ku vazhdon të kërcënojë tregtarët dhe të menaxhojë një pjesë të një plazhi hyjnor. A do të përfundojë ai në qeli? “Gjithçka varet nga vullneti i mirë i shqiptarëve. Ai mendon se është i paprekshëm”, thonë dy persona të përfshirë. “Dhe ai është”.

 

1


Etiketa: , , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas