Aktualitet

DASH dhe Freedom House – Mapo nesër: Qeveria dështoi me paratë e pista dhe dëmtoi demokracinë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 23:08 - 03/03/21 |
mapo.al

Gazeta Mapo, ka në fokus në numrin e nesërm, Departamentin Amerikan të Shtetit i cili thekson në raportin për vitin 2020 se Shqipëria nuk ka bërë asnjë përparim në luftën kundër pastrimit të parave.

Sipas raportit, Shqipëria vazhdon të jetë e ekspozuar ndaj fenomenit dhe kjo si shkak i korrupsionit, rrjeteve të krimit të organizuar dhe institucioneve të dobëta ligjore.


Ndërkohë një tjetër raport, ai i Freedom House, vlerëson se për vitin 2021 Shqipëria ka bërë hapa pas për sa i përket demokracisë.
Shembja e Teatrit Kombëtar dhe dhuna e përdorur në protestat për vrasjen e Klodian Rashës, arsyet kryesore që shihen si cenim i të drejtave të njeriut.


Nesër në gazetën Mapo do të gjeni suplementin e sportit. Gjithashtu, komente dhe analiza mbi aktualitetin në vend, rajon dhe botë.


1


Etiketa: , , ,

Share
Mbyll
CLOSE
CLOSE
Pas