Aktualitet

DASH thirrje amerikanëve për situatën në Shqipëri: Kujdes në Lazarat, situatën me COVID dhe krimin


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:12 - 24/08/21 |
mapo.al

SHBA ka bërë një apel për qytetarët amerikan në Shqipëri. Në këtë apel qytetarët amerikanë informohen lidhur me situatën e Covid në vendin tonë si dhe për situatën në Lazarat ku thuhet se ka kriminalitet të lartë.


Ambasada veçon situatën në Lazarat si të paqëndrueshme teksa e thekson se nuk mund të ofrojë shërbime në fshatin jugor pasi punonjësve të qeverisë amerikane u ndalohet të udhëtojnë aty..


Ndërkohë për sa i përket Covid-19, sipas DASH, vendi ynë është në nivelin 3 të riskut.Njoftimi:
Vendndodhja: Shqipëri
Ngjarja: Më 23 gusht 2021, Departamenti i Shtetit përditësoi Këshillimin e Udhëtimit për Shqipërinë.
Ju lutemi shihni Këshillimin e Udhëtimit më poshtë:Niveli 3: Rishqyrtoni udhëtimet në Shqipëri për shkak të COVID-19. Ushtroni kujdes të shtuar në Shqipëri për shkak të krimit.

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) kanë lëshuar një Njoftim Shëndeti të Nivelit 3 të Udhëtimit për Shqipërinë për shkak të COVID-19, duke treguar një nivel të lartë të COVID-19 në vend. Rreziku juaj për të kontraktuar COVID-19 dhe zhvillimin e simptomave të rënda mund të jetë më i ulët nëse jeni plotësisht të vaksinuar me një vaksinë të autorizuar nga FDA. Para se të planifikoni ndonjë udhëtim ndërkombëtar, ju lutemi rishikoni rekomandimet specifike të CDC për udhëtarët plotësisht të vaksinuar dhe të pavaksinuar.

Lexo edhe :  Bota në alarm nga variati i ri i COVID, mjeku i shqetësuar: Pas 3 javësh...

Vizitoni faqen COVID-19 të Ambasadës për më shumë informacion mbi COVID-19 dhe kufizimet dhe kushtet e lidhura në Shqipëri.

Bëni më shumë kujdes në:
Qytetin jugor të Lazaratit për shkak të krimit.

Lexoni faqen e informacionit të vendit.

Nëse vendosni të udhëtoni në Shqipëri:

Shihni uebfaqen e Ambasadës S. në lidhje me COVID-19.

Vizitoni faqen e CDC mbi Udhëtimet dhe COVID-19.

Regjistrohuni në Programin e Regjistrimit të Udhëtarëve të Zgjuar (STEP) për të marrë Sinjalizime dhe për ta bërë më të lehtë gjetjen e juve në rast urgjence.

Ndiqni Departamentin e Shtetit në Facebook dhe Tëitter.

Rishikoni Raportin e Krimit dhe Sigurisë për Shqipërinë.

Qytetarët që udhëtojnë jashtë vendit duhet të kenë gjithmonë një plan emergjence për situatat emergjente. Rishikoni Listën e Kontrollit të Udhëtarëve.

Lazarat-Ushtrimi Rrit Kujdesin

Situata e sigurisë në Lazarat mbetet e paqëndrueshme për shkak të krimit dhe dhunës që lidhen me kultivimin e marihuanës. Policia lokale ka aftësi të kufizuar për të mbrojtur dhe ndihmuar udhëtarët.

Qeveria amerikane nuk është në gjendje të ofrojë shërbime emergjente për qytetarët amerikanë në Lazarat pasi punonjësve të qeverisë amerikane u ndalohet të udhëtojnë atje.

Përditësimi i fundit: Rilidhet me përditësime të informacionit për COVID-19.

1


Etiketa: , , , , ,

Pas