Aktualitet

Dasho: Vdekjet shtesë të raportuara, për shkak të Covid-19


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 08:45 - 27/02/21 |
mapo.al

Në një intervistë të datës 20 shkurt 2021, mjeku Erjon Dasho shprehet qartazi se vdekjet shtesë të raportuara nga INSTAT nuk janë gjë tjetër vetëm se vdekje të shkaktuara nga COVID, duke konfirmuar atë që thamë më lart se shifrat shkojnë në gati 230 humbje jete për 100 mijë banorë. Sipas tij, vdekjet shtesë në Gjermani, ku ai jeton dhe punon nuk e kalojnë shifrën e 50 për 100 mijë banorë.


“Raporti i INSTAT mbi vdekshmërinë shtesë është shumë shqetësues sepse vdekshmëria shtesë është një indikator që po përdoret në të gjithë botën për të treguar efektshmërinë ose mungesën e efektshmërisë për masat anticovid në vende të caktuara. Për shembull në Gjermani vdekshmëria shtesë është më pak se 50 për 100 mijë banorë. Kjo do të thotë që personat që kanë humbur jetën nga covid kishin një shëndet me probleme dhe këta persona edhe në mungesë të covidit për një arsye apo një tjetër do ta kishin humbur jetën gjatë vitit 2020.


Në rastin e Shqipërisë vdekshmëria shtesë është shumë më e lartë, ajo arrin në mbi 200 vdekje për 100 mijë banorë dhe shpjegimi i saj klinik domethënë se këta persona që humbin jetën nëse nuk do të kishte qenë covid nuk do të kishin vdekur. Kjo tregon se kujdesi për covidin, pra testim, gjurmim, trajtim, ka qenë nën optimalen dhe nuk ka arritur të adresojë sfidën që covidi iu ka bërë sistemeve shëndetësore”, -thotë Dasho.1Etiketa:

Pas