Dikur

Dashuria ‘e ëmbël’ e Kinës për Shqipërinë komuniste/ Dhuratat e pazakonta

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 20:20 - 06/06/18 |
mapo.al

Ish-drejtuesi i Arkivave të Shtetit, Kastriot Dervishi, ka publikuar një dokument me dhuratat që kanë marrë drejtuesit e shtetit komunist në vitin 1952 nga Kina dhe Mongolia. Shuma larg dhuratave të luksit që marrin sot pushtetarët, në këtë listë bien në sy dhuratat simbolike të cilat deri diku mund të quhen edhe të “çuditshme”. Marmalatat, çaji e kafeja ishin mënyra e përzgjedhur nga Kina e asaj kohë për të treguar dashurinë për Shqipërinë, dashuri që më vonë do të kthehej në urrejtje. Ndër delegacionet e tjera, ajo që bie në sy është dhurata e delegacionit hungarez, një çantë dore për shokun Enver.


 


<
>
5b181fde0de30kina 5b18223f5868ddervishi
Etiketa: , ,

Pas