Kryesore

Debate për “Lista e Shindlerit”, filmi falas në kinematë gjermane, zemërim në mesin e AfD…


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:45 - 04/01/19 |
mapo.al

Një kinema gjermane shkaktoi zemërim mes anëtarëve të partisë Alternativa për Gjermaninë pasi i ofroi hyrje të lirë në shfaqjen e filmit të vitit 1993, “Lista e Shindlerit”.


Kinemaja Cinexx ne Hachenburg e ka planifikuar në 27 janar filmin e Steven Spielberg, i cili rikrijon disa prej tmerreve më të mëdha të përjetuara nga hebrenjtë europianë nën regjimin nazist.

Por pjesëtarë të AfD në landin Rhineland-Palatinate u ndjenë të ofenduar, sepse mendojnë që hyrja e lirë e lidh partinë e tyre me holokaustin.


“E konsiderojmë lidhjen e AfD me Holokaustin, shfarosjen massive te njerëzve të besimit hebre, si një gabim të papërshkrueshëm”, thuhet ne deklaratën e nxjerrë prej kësaj partie.Lideri i saj në Rhineland-Palatinate, Uwe Junge, shkroi një mesazh të ashpër në twitter. “Një tjetër përpjekje e ngathet për ta afruar AfD-në me nacional-socializmin. A ka të bëjë me këtë vallë Hendrik Hering, kryetari i grupit socialdemokrat në parlamentin rajonal? Sepse Hachenburgu është zona e tij zgjedhore”, ishte akuza e Junges.
Kinemaja vete nxori një deklarate ku sqaronte se ofron një gamë të gjerë filmash për grupe të ndryshme dhe se nuk beson që të gjithë votuesit e AfD-se janë nazistë. Ajo shtoi se i ofron rregullisht hyrje të lire shoqatave dhe federatave.Top Channel

1


Etiketa: , , ,

Pas