Aktualitet

“Defender Europe 21”- Ambasada e SHBA publikon video nga stërvitja


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 20:04 - 11/05/21 |
mapo.al

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka publikuar në faqen e saj zyrtare në Twitter disa pamje dhe foto nga stërvitja e përbashkët ushtarake “Defender Europe 21”, që ka nisur prej disa ditësh në Shqipëri.


Në video shihen momentet nga manovrat ushtarake për evakuimin e ekuipazhit nga mjetet ujore të përfshira nga zjarri.


Statusi nga Ambasada e SHBA:Anija ushtarake e Furnizimit Logjistik “James A. Loux” zhvilloi fundjavën e kaluar disa manovra ushtarake dhe stërvitje në Detin Adriatik pranë Durrësit.
Trajnimi i ekuipazhit përfshinte një stërvitje për shuarjen e zjarrit dhe evakuimin e njerëzve. Një varkë shpëtimi u nis nga anija për të rimarrë një anëtar të ekuipazhit. “LSV James A Loux” është në Portin e Durrësit për të marrë pjesë në stërvitjen ushtarake Defender Europe 21 si pjesë e operacionit të përbashkët për të transportuar automjete dhe pajisje ushtarake nga USNS Bob Hope në Shqipëri. 

1


Etiketa: , ,

Pas