Aktualitet

Deklaratat e Metës për amb.SHBA, reagon DASH: Po ndjekim situatën

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:42 - 22/11/19 |
mapo.al

Departamenti i Shtetit thotë se “është në dijeni” të komenteve të Presidentit Ilir Meta ndaj ambasadës së Shteteve të Bashkuara dhe diplomatëve amerikanë dhe se “është duke e vëzhguar situatën”.


Pas sugjerimit të djeshëm të ambasadës amerikane në Tiranë që Shqipëria t’i drejtohej për opinion Komisionit të Venecias lidhur me përplasjen për çështjen e emërimeve të anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese, presidenti Meta u shpreh me një gjuhë të ashpër duke thënë: “Jo më shtet të ambasadave, por shtet të së drejtës”.


Duke iu përgjigjur interesimit të Zërit të Amerikës për komentet e djeshme të Presidentit Meta, zëdhënësi i Departamentit të Shtetit tha se “respektimi i ligjit është mbi të gjitha”.


“Qëndrimi i Shteteve të Bashkura nuk ka ndryshuar”, thotë zëdhënësi, duke shtuar se “vazhdimi i përparimit me reformat është jetik për stabilitetin dhe begatinë e Shqipërisë, si dhe për çuarjen përpara të synimit tonë të përbashkët, atë të anëtarësimit të Shqipërisë në Bashkimin Evropian”.


Shtetet e Bashkuara, shton më tej zëdhënësi, “do të vazhdojnë të mbështetin Shqipërinë si një vend mik, partner dhe aleat, teksa vendi kryen reforma jetike”. / Zëri i Amerikës

LEXO EDHE:

Zëdhënësi i Metës flet për grup të strukturuar diplomatik në Tiranë


Etiketa: , , , , ,

Pas