Aktualitet

Dekreti i 1927-ës, kur Ahmet Zogu amnistonte 371 të dënuar politikë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:26 - 27/10/21 |
Aurenc Bebja

“Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të enjten e 29 shtatorit 1927, në faqen n°6, një shkrim në lidhje me amnistinë e 371 dënuarve politikë nga Ahmet Zogu, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për lexuesin shqiptar :


Legata e Shqipërisë na komunikon shkresën në vijim:
“Presidenti i Republikës së Shqipërisë, z. Ahmet Zogu, nënshkroi, kohët e fundit, një dekret që akordon faljen e 371 të dënuarve politikë, të cilët u janë nënshtruar ligjeve dhe statuteve të Republikës.
Në bazë të këtij dekreti, shumica e të dënuarve që kishin gjetur strehim jashtë vendit tani mund të kthehen lirisht në Shqipëri”.1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas