Aktualitet

Delegacioni i BE në Tiranë-AMT: Shpifje, e vërteta e takimit Soreca-Tusha


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:44 - 30/06/21 |
mapo.al

Delegacioni i BE ka reaguar për akuzat e Aleancës për Teatrin lidhur me ambasadorin Soreca. BE sqaron se deklaratat janë të bazuara mbi shpifje pasi Soreca më 16 qershor ka takuar kryetaren e Gjykatës Kushtetuese, Vitore Tusha por nuk pati asnjë diskutim për çështjen e hapur për Teatrin Kombëtar.


Po ashtu delegacioni i BE konfirmon se Soreca vazhdon të mbështesë pavarësinë e institucioneve gjyqësore.


Ditën e sotme Aleanca për Teatrin akuzoi Sorecën se po ndikon tek Gjykata Kushtetuese për të favorizuar në vendimin për Teatrin, kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliaj. Madje ata paralajmëruan se do të kërkojnë shpalljen non-grata të ambasadorit Soreca.NJOFTIMI NGA DELEGACIONI I BE
Delegacioni i Bashkimit Evropian në Shqipëri përgënjeshtron me forcë deklaratat bazuar në shpifje prej një përfaqësueseje të Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar drejtuar Ambasadorit Luigi Soreca.
Delegacioni i BE-së në Shqipëri konfirmon që Ambasadori Soreca është takuar me Kryetaren e Gjykatës Kushtetuese, Znj. Vitore Tusha, mëngjesin e 16 qershorit 2021.Takimi ishte pjesë e një serie takimesh që Ambasadori po zhvillon gjatë ditëve të fundit me të gjithë kryetarët e institucioneve të drejtësisë për të diskutuar mbi gjendjen e zbatimit të reformës në drejtësi në Shqipëri. Gjatë takimit nuk pati asnjë diskutim në lidhje me çështjen e hapur në Gjykatë mbi Teatrin Kombëtar.

Delegacioni i BE-së në Shqipëri dhe Ambasadori Soreca vazhdojnë të mbështesin fuqimisht dhe në mënyrë sistemike pavarësinë e të gjitha institucioneve gjyqësore shqiptare.

Delegacioni i BE-së rezervon çdo të drejtë për të ndjekur ligjërisht deklaratat e bazuara në shpifje të bëra sot në media.

LEXO EDHE:

AMT akuza për Sorecën: Ndikoi te gjykata, do kërkojmë shpalljen “non grata”

1


Etiketa: , , , ,

Pas