Bota

Delfinët ngushëllojnë njëri-tjetrin para se t’i vrasin

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 21:10 - 16/09/19 |
mapo.al

Një familje delfinësh, të rrethuar nga peshkatarët, afrohen kohë më kokë me njeri-tjetrin para se të goditen për vdekje. Pamjet e veçanta u morën në Taixhi, Japoni, ku gjuetia e delfinëve vazhdon sërish në masë.


Faqja “Projekti Delfin”, e cila merret me mbrojtjen e tyre, shpjegon se delfinët e kuptuan fatin e tyre pasi u hodhën rrjetat, dhe të lodhur e të rraskapitur, u mblodhën kokë më kokë si për të mbështetur njëri-tjetrin.


Nëna e familjes patriarkale shihej të bënte rrathë e të fërkohej me radhë pas pjesëtarëve të tjerë të familjes. Ata ishin shtyrë prej orësh drejt cekësisë, ku peshkatarët ngulën rrjetat duke i rrethuar.
Etiketa: , ,

Pas