Aktualitet

“Delta” po dominon në Shqipëri


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:15 - 30/07/21 |
mapo.al

Varianti “Delta” po dominon mes të infektuarve me koronavirus edhe në Shqipëri. Mutacionin e ri, specialistët e Institutit të Shëndetit Publik po e vënë re në thuajse të gjitha mostrat që po rezultojnë pozitive ditët e fundit.


Ne vazhdojmë monitorimin e rasteve dhe testimet për virusin, pjesa më e madhe ngjan me mutacionin Delta” tha Iris Hasibra.


Të infektuarit me “Delta” sipas virologes Iris Hasibra janë kryesisht emigrantë nga shtete ku mutacioni indian është përhapur masivisht.Nuk mungojnë as vatrat familjare. Një pjesë e tyre nuk kanë shfaqur shenja dhe sipas specialistëve e kanë mësuar se janë të infektuar pas një testi të kryer për të udhëtuar jashtë vendit.“Virusi qarkullon në familje në raste të ardhurish, rastet janë pothuajse, kryesisht që vijnë nga vendet e infektuara me këtë virus” tha ajo.

Lexo edhe :  1-12 shtator, 45 viktima dhe mbi 10 mijë raste me COVID


Varianti “Delta” i koronvirusit sipas Komitetit Teknik të Ekspertëve të Shëndetësisë po qarkullon në vendin tonë prej qershorit.

Javën e shkuar u konfirmua edhe nga laboratori i referencës në Gjermani. Mutacioni indian po prek kryesisht personat e pavaksinuar dhe ato në moshë të re.

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas