Aktualitet

Dënimi i “Kasapit të Bosnjes”, Biden: Gjykim historik, jo më mizori në botë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:57 - 08/06/21 |
mapo.al

Presidenti i SHBA, Joe Biden ka komentuar vendimin e Gjykatës së Hagës për të konfirmuar dënimin me burgim të përjetshëm ndaj Ratko Mladiç, “Kasapi i Bosnjes” përgjegjës për vrasjen e 8 mijë burrave e djemve në Srebrenicë.


Biden thotë se ky është një gjykim historik dhe shpreson që të gjithë liderët e rajonit të Ballkanit ta respektojnë. Ai thotë se SHBA mbeten të vendosura për të parandaluar mizoritë e ardhshme kudo në botë ashtu siç u angazhuan për Bosnjen.


Më tej, Biden thotë se tragjedia e Srebrenicës dhe Bosnjes nuk do të zhduket kurrë, por gjykimi i sotëm mund të sigurojë një farë qetësimi për familjarët e viktimave.DEKLARATA NGA JOE BIDEN
Pothuajse njëzet e gjashtë vjet më parë, Ratko Mlladiç urdhëroi ekzekutimin përmbledhës të rreth 8,000 burrave dhe djemve të paarmatosur në Srebrenica. Ai gjithashtu udhëhoqi rrethimin brutal për vite të tëra të Sarajevës dhe ishte përgjegjës për shumë krime të tjera. Sot, Mekanizmi Ndërkombëtar i Mbetjeve të Kombeve të Bashkuara për Gjykatat Penale në Hagë pohoi dënimin e tij për gjenocid, krime kundër njerëzimit dhe krime lufte. Ky gjykim historik tregon se ata që kryejnë krime të tmerrshme do të mbajnë përgjegjësi. Ai gjithashtu përforcon vendosmërinë tonë të përbashkët për të parandaluar mizoritë e ardhshme që të ndodhin kudo në botë.Lexo edhe :  Përplasja diplomatike për nëndetëset, Biden planifikon të sqarohet me Macron

Shtetet e Bashkuara ndihmuan në udhëheqjen e përpjekjes ndërkombëtare për t’i dhënë fund mizorive në Bosnjë dhe Hercegovinë, për të sjellë para drejtësisë ata që kryen krime atje dhe në pjesë të tjera të ish Jugosllavisë dhe për të vendosur një paqe të qëndrueshme në atë vend dhe rajonin e gjerë. Ne jemi mirënjohës për punën e palodhshme të gjykatave të Kombeve të Bashkuara gjatë dy dekadave të fundit në çështjet që lidhen me konfliktin në Ballkan dhe të gjithë ata, përkushtimi i të cilëve bëri të mundur këtë gjykim.Drejtësia dhe pajtimi janë themeli i paqes dhe stabilitetit për të ardhmen, dhe vendimi i sotëm është gjithashtu një konfirmim i rëndësishëm se kjo është e mundur. Unë sinqerisht shpresoj se udhëheqësit në rajon do ta respektojnë këtë gjykim dhe do të përforcojnë rëndësinë e tij për sundimin e ligjit.

Mendimet e mia sot janë me të gjitha familjet e mbijetuara të shumë viktimave të mizorive të Mlladiç. Ne kurrë nuk mund ta fshijmë tragjedinë e vdekjes së tyre, por shpresoj që gjykimi i sotëm të sigurojë një farë qetësimi për të gjithë ata që janë të pikëlluar. 

LEXO EDHE:

Gjenocidi i Srebrenicës- Gjykata e Hagës jep vendimin për Ratko Mlladiç

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas