Denoncimi/ Blendi Gonxhe ka përfituar 223 mln lekë nga buxheti për kompaninë e vet (Dokumentet)

Drejtori i Shërbimit të Transportit Rrugor, Blendi Gonxhe, rezulton njëherazi pronar i një kompanie e quajtur “Albarent”.

Një rast i pastër konflikti interesi që në një vend normal do të ishte edhe burim hetimi për prokurorinë, pasi kjo kompani rezulton se ka marrë 223 milion lekë të vjetra.Pas denoncimeve nga Gazeta MAPO, është ish-kryeministri Sali Berisha ai që akuzon Gonxhen se është në shkelje të hapur me ligjin, teksa duke mbajtur një funksion të rëndësishëm shtetëror përfiton fonde nga buxheti i shtetit për llogari personale.

Në QKR, kompania është regjistruar në emër të Elda Gonxhes, bashkëshortja e Blendi Gonxhes, ndërsa ky i fundit rezulton me letra si ortak në Albarent.

Ai fiton çdo tender dhe nga viti 2014 e deri në vitin 2019 kompania e Gonxhes ka të disbursuara nga thesari i shtetit 136 transaksione.

Të dhënat për milionat që ka përfituar Blendi Gonxhe janë publikuar nga Open Data.

Denoncimi i Berishës: 

Blendi Gonxhe, njeri nga hajdutet me te paskrupullt!

Ai eshte Drejtor i Pergjithshem i Sherbimeve te Transportit Rrugor. Por ai eshte dhe pronari aktiv i kompanise se tij private Albarent, e cila ofron cdo sherbim trasporti rrugor ne mbare vendin dhe jashte tij.

Ai si lubi fiton cdo tender dhe nga viti 2014 ne vitin 2019 Kompania e Gonxhes se Korrupsionit ka te disbursuara nga thesari i shtetit 136 transaksione nga kumbaret dhe ndrikullat e narkoinstitucioneve.

Lexoni mesazhine qytetarit dixhital dhe shikoni linqet e 136 transaksioneve te bera nga Thesari i Shtetit per kompanine ALBARENT te Gonxhe vjedhesit. sb

Gonxhe diga”, edhe akullore, edhe çokollate!
###
#Blendi Gonxhja eshte Drejtor i Pergjithshme i Sherbimeve dhe Transportit Rrugore per Shqiperine njeherazi pronar aktiv i kompanise “ALBARENT”! Kjo kompani ofron cdo sherbim te transportit rrugore dhe jo vetem ne gjithe Shqiperi! Pra drejtori transporteve ne shtet ka edhe nje kompani transporti ne private! Ky eshte konflikt i paster interesi, morali e ndoshta edhe ligjor! Ne fakt nuk duhet çuditur se shume “Rilindas” ne pozita shteterore kane edhe kompani private aktive ne disa raste me te njejtin objekt duke perfituar miliona nga taksat e qytetareve! Fenomen perserites!

#Ti kthtehemi “Gonxhe diges” dhe kompanise se tij “Albarent” e cila cdo dite merr para nga taskat e qytetareve per “sherbimet” e ofruara per institucionet ne vend! Thene ndryshe qe pas emerimit ne poste drejtuese te “Gonxhe diges” kompanise i jane shtuar pagesat nga institucionet e ndryshme, thuajse te gjithe ministrite ne vecanti Mbrojtja, Jashtme, Mjedisi-Turizmi, Kultura, Arsimi, Kuvendi e shume agjenci shteterore! Nga keto agjencite, kampion ishte Agjencia e Kombetare e Planifikimit te Territorit!
#Sipas te dhenave nga #SpendingDataAlbania# komapania ALBARENT e “Gonxhe diges” ka perfituar mbi 22.3 milione leke te reja! Me tender apo pa tender, si u zgjodh vetem kjo kompani sherbimi etj etj, kete duhet ta thone institucionet qe i kane paguar faturat kesaj kompanie! Keto para i ka perfituar kompania e drejtorit ”Gonxhe diga” qe pretendon se shume Gazetare jane “specialista ujesjellsi” e ushqehen nga e njejta kusi apo kazan qEveritare:

#Gjate 2014 institucionet i kane paguar 25 transaksione kompanise “Albarent” me vlere 2.995.268.00 leke te reja!
#Janar 2015 deri Dhjetor 2018 institucionet i kane paguar 93 transaksione kompanise “Albarent” me vlere 13.867.655.00 leke te reja!
#Janar 2019 deri Mars 2020 institucionet i kane paguar 18 transaksione kompanise “Albarent” me vlere 3.102.221.00 leke te reja!
###
#Amanet, kujdes kur e si e ha okllain”
P.S. Fotot dhe linqet ku ndodhen keto fakte!

http://spending.data.al/sq/treasury/index/perf_id/588

http://spending.data.al/…/t…/list/year/2014/perf_id/ALBARENT

http://spending.data.al/…/t…/list/year/2015/perf_id/ALBARENT

http://spending.data.al/…/t…/list/year/2019/perf_id/ALBARENT

http://opencorporates.al/sq/nipt/k92108006a
Thesari 2012-2013 – Open Spending Albania
metaDesc
spending.data.al

LEXO EDHE: 

Blendi Gonxhe, më i akuzuari nga drejtorët, së fundmi ka vendosur haraçin e vendit të punës


Fatal error: Uncaught ___C_0: (E_ERROR) Trying to access array offset on value of type bool in /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/js/tinymce/skins/wordpress/images/formatting.config:252 Stack trace: #0 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(13): ___C_5->_errorHandler(2, 'Trying to acces...', '/home/gazetamap...', 13) #1 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(17): JNews\Module\Block\Block_9_View->get_demo_style() #2 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(74): JNews\Module\Block\Block_9_View->get_image_size() #3 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(63): JNews\Module\Block\Block_9_View->build_column(Array, 'jeg_col_2o3') #4 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(47): JNews\Module\Block\Block_9_View->render_column(Array, 'jeg_col_2o3') #5 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/BlockViewAbstract.php(17): JNews\Module\Block\Block_9_View->render_output(Array, 'jeg_col_2o3') #6 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/ModuleViewAbstract.php(165): JNews\Module\Block\BlockViewAbstract->render_module(Array, 'jeg_col_2o3') #7 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Single/SinglePost.php(1265): JNews\Module\ModuleViewAbstract->build_module(Array) #8 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Single/SinglePost.php(205): JNews\Single\SinglePost->related_post(false) #9 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(307): JNews\Single\SinglePost->related_post_hook('') #10 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(331): WP_Hook->apply_filters(NULL, Array) #11 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/plugin.php(474): WP_Hook->do_action(Array) #12 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/fragment/post/single-post-1.php(66): do_action('jnews_single_po...') #13 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/template.php(772): require('/home/gazetamap...') #14 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/template.php(716): load_template('/home/gazetamap...', false, Array) #15 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/general-template.php(204): locate_template(Array, true, false, Array) #16 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/single.php(16): get_template_part('fragment/post/s...') #17 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/template-loader.php(106): include('/home/gazetamap...') #18 /home/gazetamapo/public_html/wp-blog-header.php(19): require_once('/home/gazetamap...') #19 /home/gazetamapo/public_html/index.php(17): require('/home/gazetamap...') #20 {main} thrown in /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/js/tinymce/skins/wordpress/images/formatting.config on line 252