Aktualitet

Dështim edhe këtë vit – BE heq nga agjenda integrimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:50 - 07/12/20 |
mapo.al

Kuadri negociues me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut është hequr nga agjenda e ambasadorëve të Bashkimit Europian për shkak të mungesës së dakordësisë së Bullgarisë për Traktatit e Miqësisë me Maqedoninë e Veriut.Gazetarja Erisa Zykaj raporton se duke iu referuar burimeve diplomatike të BE-së, se në këtë fazë nuk mund të thuhet as nëse do të mund të ketë konkluzione për zgjerimin gjatë takimit të ministrave të çështjeve europiane më 8 dhjetor.


Mësohet se nesër do të ketë një diskutim të shkurtër, vetëm 10 minuta ç’ka tregon se nuk ka dakordësi mes shteteve për kuadrin negociues të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut.
Presidenca gjermane e ka përfshirë diskutimin për zgjerimin në takimin e dites se nesërme në kuadrin e pikes “AOB”, që përfshin çdo çështje tjetër përveç agjendës.

Lexo edhe :  Maqedonia e Veriut - Nëntë viktima dhe 721 raste të reja me koronavirus


Kjo bëhet për të ushtruar sërish presion mbi Bullgarinë për bllokimin e kuadrit negociues dhe të konkluzioneve për zgjerimin.


1


Etiketa: , , ,

Pas