Aktualitet

Detajet e marrëveshjes për ‘Zgjedhoren’, si do zgjidhet kryetari dhe nënkryetari i KQZ

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 20:45 - 05/06/20 |
mapo.al

Reforma zgjedhore duket se ka marrë dakordësinë nga opozita dhe mazhoranca sa i përket komisioneve zgjedhore, identifikimin elektronik dhe riformatimin e Komsionit Qëndror të Zgjedhjeve.


Kryetari i ri i KQZ-së do të zgjidhet me marrëveshje mes palëve, ndërsa nënkryeatri do të zgjidhet nga opozita.


PS është tërhequr nga depolitizimi i administrates zgjedhore në zgjedhjet e ardhshme, pasi PD kërkoi që administrata publike të jetë e përjashtuar sipas një formule të propozuar nga BE dhe të pranuar nga PD në mëngjes për depolitizimin.


 


LEXO EDHE:

Arrihet dakordesia për administrimin zgjedhor, përfshihet identifikimi elektronik 100%CLOSE
CLOSE
Pas