Aktualitet

Dhuna në protestë e shoqërimet e gazetarëve – Basha informon raporterët e së djathtës europiane
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:02 - 14/12/20 |
mapo.al

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha zhvilloi një takim virtual me reporterët Joseph O’Reilly nga Irlanda njëkohësisht dhe reporter i EPP/CD, ( grupimi i të djathtëve në Parlamentin Europian) si edhe Petter Eide nga Norvegjia.Burime nga selia bëjnë të ditur se në bashkëbisedimin me reporteret, Basha u ndal dhe te situata e ditëve të fundit dhe vrasja e 25 vjeçarit Klodian Rasha nga një efektiv i policisë së shtetit si dhe përpjekjet kriminale për të manipuluar vrasjen.


Mësohet se gjatë bashkëbisedimit Basha, informoi reporterët edhe me pengimin e së drejtës së informimi dhe me shoqërimin dhe dhunumin e disa gazetarëve, duke sjellë nje shkelje flagrante të lirisë së medias në vend.Ai i solli në vëmendje reportereve shkeljen e të drejtave të njeriut nga dhuna e policisë.Mësohet se takimi i planifikuar me reporterët ka patur si temë diskutimi dhe zhvillimet e fundit të situatës së pandemisë, ekonomisë dhe politikës.

Lexo edhe :  Reagimi i Francës/ Basha: I turpshëm sulmi i "Tires së qeverisë" ndaj BE-së

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas