Aktualitet

Dhunohen varret e hebrenjve në Francë, vandalët bëjnë simbole nazizmi

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:10 - 04/12/19 |
mapo.al

Më shumë se 100 varre hebrenjsh në një varrezë në Francë janë dëmtuar dhe u janë vendosur simbole të nazizmit. Vandalët bënë simbolet e nazizmit tek gurët e varreve në qytetin lindor Westhoffen, afër Strasburgut.

Presidenti Emmanuel Macron tha se: “Franca do të luftojë antisemitizmin derisa të vdekurit të mund të flenë në paqe.” Franca është shtëpia e një komuniteti hebre prej 550.000 personash, më i madhi në Evropë.

Ministri i Brendshëm, Christophe Castaner, gjatë një vizite në varreza të mërkurën, tha se sulmi ishte një shprehje e urrejtjes dhe njoftoi krijimin e forcave policore kundër urrejtjes.


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas