Aktualitet

Di Caprio reagon sërish për mbrojtjen e Vjosës, duke përmendur Ramën


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:10 - 18/11/20 |
mapo.al

Aktori i njohur Leonardo Di Caprio i është bashkuar prej kohësh fushatës për mbrojtjen e lumit Vjosa nga HEC-et.


Si një aktivist i zellshëm për çështje të tilla, Di Caprio ka reaguar sërish duke postuar një foto të lumit Vjosa në profilin e tij në Intagram, shoqëruar me një shkrim të gjatë.


“Vjosa, jo diga!” Ky është mesazhi kryesor i aktorit hollivudian, i cili ka përmendur gjithashtu kryeministrin Edi Rama në lidhje me refuzimin e projektit të digës Kalivaç për mbrojtjen e Vjosës.Postimi i Leonardo Di Caprio-s në “Instagram”:
 Ndërsa ne presim që Kryeministri Federal dhe qeveria e tij në Bosnjë dhe Hercegovinë të ndërmarrin hapa ligjore për të mbrojtur lumenjtë e vendit, pjesë të ‘Zemrës Blu’ , nga shkatërrimi i mëtejshëm nga hidrocentralet e vogla, ka lajme shumë të mira që vijnë nga Shqipëria. Vjosa, një nga lumenjtë e fundit të egër të Evropës, mund të shpëtohet nga zhvillimi i hidrocentraleve.

 Në 25 Shtator, Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, njoftoi se projekti i digës Kalivaç u refuzua dhe se zona do të bëhet një park kombëtar. Parku Kombëtar i lumit Vjosa do të bëhej vendi më i madh i Evropës për ruajtjen e lumenjve që mbulon disa qindra kilometra lumenj dhe përrenj dhe mbron qindra apo edhe mijëra specie, si ngjala e Evropës në rrezik global dhe flutura e Vjosës e zbuluar së fundmi.

 Kjo do të ishte një arritje e madhe për Shqipërinë dhe pjesën tjetër të Evropës dhe parku mund të bëhet një model për Strategjinë e Biodiversitetit brenda kornizës së Marrëveshjes së Gjelbër. Në pritje të më shumë lajmeve të mira në lidhje me veprimet konkrete për mbrojtjen e përhershme dhe të plotë të lumenjve në Bosnjë dhe Hercegovinë, Shqipëri dhe pjesën tjetër të rajonit të Ballkanit që përbëjnë ‘Zemrën Blu’.

1


Etiketa: , ,

Pas