KMR

Diamantet kushtojnë, por këto janë diamantet më të kushtueshëm në botë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:09 - 28/12/21 |
mapo.al

Diamantet janë objekte të bukur, por disa janë edhe më të bukur se të tjerët. Në të vërtetë, këta gjashtë që do të shihni më poshtë janë padyshim më të famshmit dhe më të çmueshmit në të gjithë botën.


Jo vetëm që u janë dhënë me emra të tyre të duhur, por gjithashtu kanë histori mbretërore dhe peshojnë deri në 3,100 karat. A jeni gati për të parë diamantet më të famshëm dhe më të bukur të zbuluara ndonjëherë në botë?
1- Diamanti Hope u minua në Indinë e shekullit të 17 dhe u shit në Francë mbretit Louis XIV të Francës në vitin 1668. U rikthye në një gur 67 karatësh nga argjendari i tij disa vjet më vonë. Në 1749, mbreti Luigi XV e kishte sërish gurin. Ai iu dorëzua qeverisë franceze së bashku me pjesën tjetër të bizhuterive mbretërore franceze gjatë Revolucionit Francez, vetëm për t’u vjedhur në shtator 1792. Konsiderohej i zhdukur deri në 1830, kur flitej se ishte në posedim të një tregtari diamanti në Londër .

2- Pronari i saj i ardhshëm ishte Henry William Hope, i cili e mori në zotërim në 1839, dhe kjo është arsyeja pse ai u bë i njohur si Hope Diamond. Pas vdekjes së pronarit, ai u shit te Pierre Cartier në vitin 1909, i cili më pas e shiti atë në Washington DC. Pronari tjetër ishte argjendari Harry Winston, i cili e bleu atë në vitin 1949 para se ta dërgonte atë në një turne botëror dhjetëvjeçar. Diamond Hope ka qenë në Institutin Smithsonian që nga viti 1958. Ai peshon 45.52 karat dhe është i siguruar për mes 200 dhe 250 milion dollarë.
3. Diamanti Cullinan – Me një peshë 3,106 karat, Diamanti Cullinan është thjesht diamanti më i madh i zbuluar ndonjëherë. Ai u zbulua në minierën kryesore të Afrikës së Jugut në 1905 dhe u emërua pas Thomas Cullinan, njeriu që e zotëronte atë. Ai u paraqit si një dhuratë për Mbretin Edward VII të Anglisë në gjendjen e tij të përafërt, natyrore në vitin 1907. Firma Amsterdam I.J. Asscher mori komisionin mbretëror për të prerë gurin, dhe prodhoi nëntë gurë (Cullinans I-IX, njëra prej të cilave mund të shihni më sipër), si dhe 96 diamante të vegjël.4 –  Cullinan I dhe II janë dy diamantet e mëdhenj, të pangjyrë dhe me prerjen më të përsosur në botë. Cullinan I peshon 530 karate dhe është vendosur në Kurorën Mbretërore, që është pjesë e shenjës së bërë për Mbretin Çarls II të Anglisë. Diamanti i dytë me i madh peshon 317.40 karat dhe zbukuron zemrën e Kurorës së Perandorisë Britanike.

Lexo edhe :  Rrjetet sociale shpesh na dëmtojnë shëndetin mendor...

5- Diamanti i Centenarit – Një tjetër minierë që erdhi nga minat e Afrikës së Jugut është diamanti centenar 273 karatësh. Ai u zbulua nga firma diamanti De Beers në vitin 1986. Kompania e fshehu zbulimin e saj për dy vjet të plota për ta shpallur atë 100 vjet pas zbulimit , duke e quajtur atë Diamantin e Centenarit.

6- Ai peshonte pothuajse përafërsisht 600 karat, dhe u pre në një objekt nëntokësor që ishte projektuar posaçërisht për qëllimin. Rezultati ishte një gur 273-karat dhe 247-gurë të vegjël me vlertë për më shumë se 100 milionë dollarë. Thuhet se De Beers e shiti diamantin tek një blerës privat.

7- Diamond Yellow Tiffany – Charles Lewis Tiffany, themeluesi i Tiffany & Co., bleu një diamant të verdhë prej 287 karatësh që u zbulua në Afrikën e Jugut në 1877. Ishte diamanti më i madh i verdhë i minuar dhe u pre në një produkt të shkëlqyer 128 karatësh. Ashtu vezulluesi ai u shfaq në filmin “Mëngjes te Tiffany” ku luante aktorja Audrey Hepburn.

8-Ai u rivendos në një diamant dhe gjerdan platini për të përkujtuar 175 vjetorin e markës Tiffany & Co. në vitin 2012. Tani është në shfaqje në dyqanin kryesor të kompanisë në New York City.

9- Regent Diamond – Zbuluar në Mine Kollur në Indi gjatë vitit 1698, Regent Diamond ka qëndruar në Muzeun e Louvrit në Paris që nga viti 1877. Guri ndonjëherë quhet edhe Diamond Pitt dhe kjo për shkak se është dërguar nga guvernatori britanik i Madras, Thomas Pitt, në Britani për t’u prerë.

10- Guri prej 426 karatësh u ble më pas nga Regent Philippe d’Orleans në vitin 1717. Ai u pre në një gurë të shkëlqyer prej 141 karatësh pas një pune të plotë dyvjeçare dhe më pas u kalua nga një monark francez në një tjetër. Tani është në shfaqje, dhe ka një vlerë rreth 62 milionë dollarë.

11- Orlov Diamond – Diamanti i tij i bukur ulet në majën e Skeptrit Perandorak në Fondin e Kremlinit të Moskës në Kremlin. Ai u minua në minierën e Kollurit të Indisë, ku gjithashtu u minuan Hope dhe Regent Diamonds, dhe peshonte rreth 787 karat.

12-Diamanti bëri rrugën e tij në Evropë para se të shitej në një tregtar diamanti të quajtur Shaffrass. Nga ana e tij, ai e kaloi atë tek Grupi Grigory Grigoryevich Orlov, fisniku dhe oficeri rus, i cili ndihmoi të dashurën e tij Katerinën e Madhe të përmbysë Pjetrin III dhe të ngjitet në fron. Ai u vendos në Skeptër në 1784 dhe peshon 189 karat.

2


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas