Aktualitet

Dita e 22-të e grevës së urisë, naftëtaret e Ballshit: Po na kërcënojnë në telefon


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:28 - 05/11/20 |
mapo.al

Gratë naftëtare të Ballshit kanë hyrë në ditën e 22 të grevës së urisë.


Ato shprehen të vendosura se nuk do ta dalin nga greva ndërsa i bëjnë thirrje kryeministrit Edi Rama që të shkojë aty për të dialoguar. Gratë naftëtare denoncuan sot mesazhet dhe thirrjet telefonike me privat, që të ndërpresin grevën e urisë.


“Ne nuk dalim nga greva, të vijë Rama e të dialogojmë! Kemi pasur thirrje e mesazhe me privat, këto janë thirrje partiake. Nuk dëgjojmë ato telefonata që na kërcënojnë të lëmë grevën. Nuk dorëzohemi, ne duam bukën e gojës të premtuar nga Rama”, shprehen gratë naftëtare.Teksa kanë kaluar 22 ditë nga nisja e grevës së urisë prej grave naftëtare, qeveria ende nuk ka adresuar asnjë prej kërkesave të tyre. Naftëtarët protestojnë prej më shumë se një muaji për pagat e prapambetura, pagesën e sigurimeve shoqërore si dhe për rinisjen e punës në uzinën e përpunimit të naftës.
Kryeministri Edi Rama ka kërkuar ndërprerjen e grevës në fillim dhe më pas do të ulet me ta në dialog, por naftëtarët nuk i besojnë kreut të qeverisë, duke i thënë se po tenton t’i manipulojë thjesht e vetëm për të mbyllur grevën e urisë.1


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas