Aktualitet

“Do bëja vetëvrasje”, Pecorelli: Gjeta thesarin me 250 kg ar, do e ndaja me…


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:25 - 23/09/21 |
mapo.al

Biznesmeni italian Davide Pecorelli nuk ndalon me tregimin e historive që ka kaluar në Shqipëri, teksa ishte në “kërkim të thesarit”.


Kështu shkruajnë mediat italiane për rrëfimet më të fundit që Pecorelli ka dhënë për disa televizione. Për ‘La vita live’, një program i transmetuar në Rai1, italiani rrëfeu se ka gjetur thesarin e San Mamilianos, i cili ishte në tre arka me 250 kilogramë monedha ari të pastra.


Pecorelli ka treguar se këtë thesar do ta ndante me personin që e udhëzoi, pra me priftin shqiptar që sipas tij i ka treguar vendndodhjen e arkave.Ky është “prifti që më tregoi vendet ku u gjet“, tha Pecorelli i cili u intervistua dje nga La vita live.
Pecorelli ka treguar se arkat i gjeti në Cala Corfù dhe Kalanë Kala. Ai kishte me vete thasë dhe harta, ndërsa monedhat që mori nga do të mbeteshin në ishull.“Unë i kam fotografitë dhe i kam dërguar në Prokurorinë në Perugia.” “Kisha vendosur të bëja vetëvrasje”, tha përsëri Pecorelli, “Pastaj shkova të rrëfehem te një prift që më bindi që të mos e bëja dhe të simuloja vdekjen time”, shtoi italiani duke vendosur të mos zbulojë identitetin e priftit shqiptar. “Unë kurrë nuk do ta përmend emri i tij, ai është personi që më shpëtoi jetën”, tha sërish sipërmarrësi.

***

Pecorelli u ‘ringjall’ më datë 18 shtator, tetë muaj pas zhdukjes së tij në Shqipëri, më 6 janar të asaj viti. Biznesmeni la pas makinën e tij më mori qira të djegur në Pukë, me një sasi eshtrash brenda, të mos kishte dihet ende kujtoj dhe përkrahja.

45-vjeçari u zbulua pasi tërhoqi para me kartën e tij, duke dhënë kështu sinjalin e parë për autoritetet.

Dy ditë më vonë, gomonia më të cilën ai do të udhëtonte në një ishull të Italisë mori flakë dhe iu prish motori, kështu që Pecorelli kërkoi ndihmë dhe përfundoi në duart e autoriteteve italiane.

Ai është marrë në pyetje nga prokuroria italiane. Ndërkohë që është akuzohet edhe nga autoritetet shqiptare. Në Itali, Davide Pecorelli do të hetohet në gjendje të lirë.

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas