Aktualitet

Do ktheheshin pas grabitjeve, shqiptarët në Itali e pësojnë te berberi


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:50 - 24/01/21 |
mapo.al

Një bandë grabitësish shqiptarë janë arrestuar në Itali, raportojnë mediat vendase.

Ata zgjodhën apartamente lehtësisht të arritshme në katin përdhes ose katin e parë, dhe në zona të izoluara jashtë rrugëve kryesore. Pasi zgjodhën objektivin, dy hynin në shtëpi ndërsa një i tretë vëzhgonte. Ky është “modus operandi” i një bande, e cila që nga tetori deri disa ditë më parë ka kryer disa vjedhje midis Alessandria-s, veçanërisht në zonat e Cristo dhe Orti, dhe Acqui Terme.


Tre persona në të njëzetat, të gjithë me kombësi shqiptare, u arrestuan nga skuadra lëvizëse e selisë së policisë së Aleksandrisë, e udhëhequr nga menaxheri Marco Poggi.
Të arrestuarit janë Rogersiano Qarku, 24 vjeç, banues në Alessandria dhe Kristian Kolaj dhe Taulant Leti, përkatësisht 22 dhe 25 vjeç, të cilët ishin në Itali tre muajt e fundit.


Në tre vjedhje të dështuara, në një rast, ata u pikasën nga fqinji i banesës që kishin shënjestruar, në një rast tjetër nga pronari, ndërsa në një rast të tjerë nuk gjetën asgjë në shtëpi.


Deri më tani, hetuesit i atribuojnë grabitësve shqiptarë 5 vjedhje, por besohet se episodet janë shumë më tepër.

Ka 17 vjedhje të ndodhura vetëm në muajin nëntor, autorët e se cilës nuk gjurmuar ende, hetimet për të cilat po vazhdojnë.

Lexo edhe :  I dënuar për vrasje në Itali me 16 vite burg - Pranga të shumëkërkuarit në Fier (EMRI)

Të arrestuarit kanë vepruar gjithmonë së bashku dhe gjithmonë në të njëjtën mënyrë. Dy hynë në apartamente, duke hapur derën ose dritaren. Shqiptari i tretë, në bordin e një Fordi, i shoqëroi ata dhe më pas shkoi t’i merrte sapo të mbaronte grabitja.

Sipas hetuesve, Rogersiano Qarku drejtonte makinën dhe nga identifikimi i tij, hetuesit ishin në gjendje të rindërtonin të gjitha lëvizjes e bandës. Hetimet u bazuan në analizën e trafikut telefonik të Qarkut, i cili ndodhej gjithmonë në zonat e apartamenteve ku ndodhën vjedhjet.

Synimi, sipas agjentëve, ishte të ktheheshin në Shqipëri sepse dy nga anëtarët e bandës do t’u skadonte qëndrimi. Të tre u arrestuan një ditë para se të hipnin në një fluturim nga Malpensa për në vendin e tyre të origjinës. Të tre u ndaluan ndërsa ishin te berberi, pastaj ishin gati të largoheshin, shkruan “La Stampa”.

Baza e tyre ishte një shtëpi në San Rocco di Gamalero, e cila u kontrollua nga policia. Këtu u gjet çanta e ‘hajdutit ku gjendeshin leva, kaçavida, elektrikë dhe doreza.

U gjetën gjithashtu 3 orë, por pjesa tjetër e mallrave të vjedhura nuk u gjetën. Të tre aktualisht janë në arrest shtëpie, por hetimet për vjedhjet në qytet dhe provincë nuk kanë mbaruar.

1


Etiketa: , , , ,

Share
Mbyll
CLOSE
CLOSE
Pas